fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komornicy

Akty przemocy wobec komorników sądowych

123RF
Do Krajowej Rady Komorniczej napływają sygnały świadczące o znaczącej eskalacji przejawów agresji skierowanej przeciwko komornikom sądowym.

Jak informuje na swojej stronie internetowej Krajowa Rada Komornicza (KRK), do aktu czynnej napaści doszło w ostatni piątek w Zamościu. Komornik utracił przytomność i doznał wstrząśnienia mózgu. Wcześniej ostrzelano kancelarię komornika w Łodzi.

KRK pisze o sygnałach świadczących o znaczącej eskalacji przejawów agresji skierowanej przeciwko komornikom sądowym. Zachowania te mają na celu bezprawne utrudnianie przeprowadzania czynności służbowych i przybierają formę agresji słownej oraz fizycznej.

Samorząd komorniczy uważa, iż ostatnie alarmujące wydarzenia, jak ostrzelanie kancelarii komornika w Łodzi czy napaść na komornika w Zamościu, muszą spotkać się ze stanowczą reakcją i wsparciem ze strony organów państwa, w imieniu którego komornicy sądowi, będący funkcjonariuszami publicznymi, sprawują egzekucję sądową.

Komornicy przypominają, iż zgodnie z art. 223 Kodeksu karnego czynna napaść na funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych zagrożona jest karą pozbawienia wolności od 1 roku do lat 10. Jeżeli w wyniku czynnej napaści nastąpił skutek w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Źródło: Krajowa Rada Komornicza
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA