fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Gdańska Alchemia: Neon może już świecić

Materiał prasowy
Budynek Neon, czwarty, ostatni etap kompleksu biznesowego Alchemia w Gdańsku, ma już pozwolenie na użytkowanie.

Deweloperem Alchemii jest firma Torus. Kompleks powstawał niemal dekadę. Biurowce dostarczyły ponad 122 tys. mkw. powierzchni najmu. - Dobiegł końca największy i najważniejszy do tej pory projekt inwestycyjny, jaki realizowaliśmy - komentuje Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus. -Gdy blisko dekadę temu startowaliśmy z budową pierwszego etapu, w którym oprócz powierzchni biurowej zaplanowaliśmy baseny, siłownię i halę sportową, branża patrzyła na nas z lekkim niedowierzaniem. Pokazaliśmy inne spojrzenie na biurowce, jako obiekty powstające w centrach miast, na ich funkcje towarzyszące, także jakość powierzchni i zaawansowanie technologiczne. Rynek to docenił, zarówno w aspekcie komercjalizacji, jak i zainteresowania funduszy inwestycyjnych. Skończył się pewien etap w historii naszej firmy, ale przed nami kolejne wyzwania - zapowiada.

Torus ma w swoim banku ziemi grunty pod budowę ponad 120 tysięcy mkw. powierzchni biurowej w kilku różnych lokalizacjach Trójmiasta. Powstają już Officyna i Format, a kolejne inwestycje są w przygotowaniu. Neon to ponad 35 tys. mkw. powierzchni najmu, w tym 33,5 z przeznaczeniem na biura. Powierzchnia typowej kondygnacji biurowej to ponad 3 tys. mkw. W ofercie są też mniejsze moduły (od 300 mkw.). - Nieco ponad 1,5 tys. mkw. to powierzchnie usługowe na parterze, które dopełnią pasaż - miejsce spotkań i spędzania czasu, zaprojektowane pomiędzy Neonem a wcześniejszym etapem Alchemii - Argonem - opisują przedstawiciele Torusa.

Neon oferuje 319 miejsc parkingowych dla samochodów (wewnątrz i na zewnątrz) i 374 dla rowerów (z pełną infrastrukturą sanitarną dla rowerzystów). Tak, jak wcześniejsze etapy, także Neon jest certyfikowany w LEED na najwyższym poziomie Platinum (obecnie jest precertyfikowany). Alchemia powstawała niemal dekadę. Budowa rozpoczęła się w 2011 roku, ale koncepcja powstała dużo wcześniej. Kolejne etapy oddawane były do użytku co dwa lata: I (wieże biurowe Aurum i Platinum wraz z centrum rekreacyjno-sportowym) w 2013 roku, II (wieże biurowe Ferrum i Titanium) w 2015, III (budynek Argon) w 2017, IV (Neon) - teraz. - Inwestycja zmieniła obraz i charakter dzielnicy Oliwa (powstała na poprzemysłowych terenach), przyczyniając się do rozwoju tkanki miejskiej w tej części Gdańska - podkreślają przedstawiciele dewelopera.

Alchemia to łącznie ponad 122 tys. mkw. powierzchni najmu, z czego niemal 112 tys. mkw. to powierzchnie biurowe (prawie jedna szósta rynku biurowego w Trójmieście!), a blisko 10 tys. mkw. to powierzchnie handlowo-usługowe. Budynki certyfikowane są w amerykańskim systemie LEED na najwyższym poziomie Platinum, plasując się w czołówce najwyżej ocenianych punktowo obiektów w kraju.

Projektantem Alchemii jest pracownia APA Wojciechowski Architekci, a konsultantem ds. certyfikacji jest Architects&Consultants / AVA Agnes Vorbrodt&Associates. O Alchemii

4,6 tys. mkw. - ma strefa rekreacji i sportu w Alchemii. Działają tu baseny, sauny, sala fitness, hala sportowa i strefa wspinaczki.

Strefę usług Alchemii tworzy także kilkanaście lokali gastronomicznych (restauracje, kawiarnie, bary). To zarówno marki popularnych w Polsce sieci (np. Subway, Starbucks, Gorąco Polecam Nowakowski), jak i autorskie koncepty (Alchemia Wina, Officyna, Enjoy food&life, czy City Cafe). Są też salon fryzjerski, salon masażu i rehabilitacji. Na otwarcie czeka punkt fizjoterapii i przedszkole dla 120 dzieci.

W Alchemii docelowo ma pracować nawet 12 tys. osób. Wedle badań przeprowadzonych przez pracownię PBS blisko 80 proc. pracowników najemców Alchemii to osoby do 35 roku życia. 40 proc. z nich dojeżdża do pracy Szybką Koleją Miejską, a 21 proc. - rowerem. Kompleks oferuje prawie 1,4 tys. miejsc parkingowych dla rowerów (wewnątrz i na zewnątrz budynków). Jest punkt serwisowy i stacja rowerów Mevo.

Na dachu budynku Argon jest pięć uli, w których „pracuje" ok. 500 tys. pszczół.

Pierwsze trzy budynki Alchemii sprzedano funduszom inwestycyjnym. Na początku marca Argon (III etap) został kupiony przez filipińskiego inwestora, Grupę ISOC. Wartość transakcji wyniosła ok. 92 mln euro netto i jest do tej pory największą w historii firmy Torus, a także trójmiejskiego rynku biurowego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA