fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Młode Miasto: Remiza dostała drugie życie

materiały prasowe
Rozpoczyna się rewitalizacja kolejnego obiektu na terenie Stoczni Cesarskiej w Gdańsku.

To inwestycja spółki Stocznia Cesarska Development. Miesiąc temu firma oddała wyremontowany budynek dawnej dyrekcji. Wtedy też dostała pozwolenie na renowację zabytkowej remizy strażackiej.

Pochodzący z 1884 roku budynek jest położony bezpośrednio przy jednej z ważniejszych tras spacerowych przygotowywanych na tym terenie – Drodze do Wolności, prowadzącej od placu Solidarności wzdłuż Europejskiego Centrum Solidarności aż do nadwodnych hal Stoczni Cesarskiej i nowych bulwarów nad Martwą Wisłą. Planowane są tam biura, przestrzenie wystawiennicze, kulturalne, hotele i lofty.

Zabytkowa remiza jest jednym z pierwszych obiektów, które stanęły na terenie dawnego zakładu przemysłowego. Parterowy budynek pełnił wówczas funkcję administracyjno-socjalną. Dziś jest to dwupiętrowy obiekt o powierzchni użytkowej 550 mkw.

- W 1903 budynek został przekształcony w siedzibę straży pożarnej, zyskując typowe szerokie bramy dla wozów strażackich oraz stajnię dla koni drużyn pożarniczych. Jest jedynym takim budynkiem na terenie dawnego zakładu i z pewnością również po remoncie będzie stanowić jedną z największych atrakcji Młodego Miasta – śródmiejskiej dzielnicy Gdańska powstającej na terenach postoczniowych – opowiadają przedstawiciele dewelopera.

Budynek w swojej pierwotnej funkcji był użytkowany do połowy lat 90. Teraz inwestor planuje w nim działalność gastronomiczną. Poszukuje odpowiedniego partnera.

- Remiza ma olbrzymi potencjał i wierzymy, że jej rewitalizacja to potwierdzi. Od trzech lat wytrwale pracujemy nad rozwojem całego naszego terenu, wierząc, że stworzymy coś wyjątkowego, z czego wszyscy będziemy dumni – mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stoczni Cesarskiej.

Obiekt jest objęty ochroną konserwatorską. - Nasza koncepcja respektuje architektoniczne walory zabytkowego budynku, utrzymuje jego surowość i przemysłowy charakter przy jednoczesnym wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań, które umożliwiają obiektowi rozpoczęcie drugiego życia – podkreśla inwestor. – Ochroną są objęte m.in. historyczna, tradycyjna bryła budynku, kształt dachu, forma architektoniczna i detale. W budynku zostaną zachowane i wyeksponowane ślizgi strażackie, stalowe bramy garaży, okienka strzelnicze na parterze, balustrada na pierwszym piętrze nad wrotami i napis z numerem telefonu alarmowego. Prace remontowe nadzorować będzie TPS Reapolis, spółka, która była odpowiedzialna za rewitalizację budynku dyrekcji.

- Dyrekcja była dla nas wyjątkowym projektem – mówi Przemysław Kobza z TPS Reapolis. Poza pieczołowicie zrealizowanymi pracami remontowymi wprowadziliśmy nowe funkcje i rozwiązania techniczne w to historyczne miejsce. Jednym z naszych zadań było stworzenie nowej sali bankietowej, która została wyposażona w wysokiej klasy sprzęt audio-wideo.

Dyrekcja to pierwsza komercyjna rewitalizacja obiektu stoczniowego w Gdańsku. Wraz z otwarciem do budynku wprowadzili się pierwsi najemcy. Znajdują się tam biura i przestrzeń coworkingowa. Sala bankietowa pomieści ok. 200 osób. Można w niej organizować konferencje, wystawy, imprezy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA