Młode Miasto: Nowa dzielnica z niezwykłą historią

Budowę wielofunkcyjnej dzielnicy Doki na postoczniowych terenach Młodego Miasta w Gdańsku rozpoczynają Euro Styl i Torus.

Publikacja: 17.07.2020 12:35

Foto: materiały prasowe

Doki powstaną tuż przy Europejskim Centrum Solidarności (ECS), obok historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej, w miejscu legendarnych wydarzeń. Jak zapowiadają deweloperzy, wielofunkcyjne Doki „połączą bogatą historię miejsca z potrzebami nowoczesnego miasta, dla których inspiracją są znane przykłady rewitalizacji terenów portowych i postoczniowych z Londynu, Hamburga i Oslo".

Mieszkania i usługi

Inwestycja Doki składa się z części mieszkaniowej – Doki Living i usługowej – Montownia, za które odpowiada Euro Styl z Grupy Dom Development, oraz biurowej – Doki Office, którą realizuje Torus. - Jestem przekonany, że Młode Miasto i Doki, jako jego ważna część, staną się wyjątkowym i szeroko rozpoznawalnym punktem na mapie Gdańska – mówi cytowany w komunikacie Mikołaj Konopka, prezes spółki Euro Styl, członek zarządu firmy Dom Development. - Z poszanowaniem historii kreujemy nowy kawałek miasta i przywracamy go mieszkańcom.

Mieszkaniowe Doki powstaną w kilku etapach. - W układzie kwartałów zabudowy śródmiejskiej powstaną budynki o różnej wysokości, maksymalnie 8-piętrowe od strony zabytkowej hali Montowni – opowiadają przedstawiciele dewelopera. W sumie powstanie ponad 1 tys. mieszkań i kilkadziesiąt lokali usługowych na parterach. Euro Styl planuje mieszkania o powierzchni od 25 do 130 mkw. – od kawalerek po lokale pięciopokojowe. Wzdłuż Montowni, w której znajdą się m.in. restauracje, będzie biegł trakt spacerowy, łączący ECS z Muzeum II Wojny Światowej. W pierwszym etapie osiedla Doki Living powstaną dwa budynki połączone kładką, w których zaplanowano 212 mieszkań i 15 lokali usługowych.

Biura i ogrody

Doki Office to dwa biurowce o łącznej powierzchni najmu 37 tys. mkw. Pierwszy będzie miał pięć kondygnacji nadziemnych, drugi siedem, z kaskadowo rosnącą wysokością. Budynki sąsiadować będą bezpośrednio z ECS, a pomiędzy nimi powstanie nowa ulica Kadłubowców. - W ich otoczeniu zaprojektowano przyjazną przestrzeń skupiającą miejskie życie, sprzyjającą wypoczynkowi i integracji, z której skorzystają zarówno pracownicy, jak i okoliczni mieszkańcy czy turyści. Na parterze jednego z budynków, przy współpracy z lokalnymi artystami, powstanie kawiarnia z ogródkiem. Miejsce to będzie tętnić życiem każdego dnia, także po godzinach pracy – zapowiada inwestor.

Na dachach zaprojektowano zielone tarasy, a na wyższej kondygnacji kaskadowego budynku znajdzie się miejska pasieka.

Podziemne hale garażowe biurowców zaoferują 289 miejsc parkingowych dla samochodów.Będą też stanowiska dla rowerów. Powstaną także szatnie z prysznicami. Budynki certyfikowane będą w systemie LEED. - To gwarancja najwyższej jakości, spełniania wyśrubowanych norm środowiskowych, wysokiej wydajności energetycznej i użycia przyjaznych dla otoczenia i użytkowników materiałów budowlanych. W planach jest także uzyskanie certyfikatu WELL v2. Jest to nowatorski system, kładący nacisk na dobre samopoczucie człowieka i jego komfort w przestrzeni pracy (well-being) – mówią przedstawiciele Torusa.

Prace budowlane rozpoczną się w drugiej połowie tego roku. Budynki mają być oddane do użytku w pierwszej połowie 2023 roku. - Inwestujemy w sąsiedztwie terenów, które ubiegają się o wpisanie na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To miejsce zobowiązuje, wymaga szczególnego podejścia – od przemyślanej koncepcji, przez dopracowany w szczegółach projekt, po jakościowe wykonanie, z dbałością o każdy detal. Wierzę, że Doki Office staną się niebawem nową, biznesową wizytówką Gdańska – mówi Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus.

Lofty dla turyty i sale konferencyjne

Sercem inwestycji i rodzącej się dzielnicy ma być Montownia, zabytkowy gmach, który zostanie zrewitalizowany. - Budynek nie stracił swojego charakteru mimo upływu lat. Zachowały się w nim elementy pamiętające jego pierwotne przeznaczenie, zostaną one odrestaurowane i wkomponowane we wnętrza. W Montowni zaprojektowano lofty, food hall, sale konferencyjne – zapowiada inwestor. - Food hall będzie oddzielony od wyższych pięter szklanym stropem i doświetlony światłem dziennym pochodzącym ze świetlika na ostatniej kondygnacji. Między częścią gastronomiczną a salami konferencyjnymi znajdą się schody amfiteatralne. Przez całą wysokość budynku, od dołu po samą górę rozciągać się będzie zielona ściana naturalnej roślinności.

Na wyższych kondygnacjach będzie 114 loftów serwisowanych o powierzchni około 45 mkw. każdy. - Będą to w pełni wyposażone apartamenty, co w połączeniu z historycznym, industrialnym klimatem zdecydowanie wyróżni je na tle typowej oferty turystycznej – czytamy w komunikacie.

Doki powstaną tuż przy Europejskim Centrum Solidarności (ECS), obok historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej, w miejscu legendarnych wydarzeń. Jak zapowiadają deweloperzy, wielofunkcyjne Doki „połączą bogatą historię miejsca z potrzebami nowoczesnego miasta, dla których inspiracją są znane przykłady rewitalizacji terenów portowych i postoczniowych z Londynu, Hamburga i Oslo".

Mieszkania i usługi

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu