fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Rekordowy Poznań

materiały prasowe
Wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Poznaniu przekroczyła w ubiegłym roku 0,5 mld euro, co oznacza roczny wzrost o 55 proc. – podaje firma doradcza CBRE.

- Wzrost napędziła głównie nowoczesna powierzchnia biurowa, której dostępność stawia miasto na piątym miejscu w kraju – wskazują eksperci CBRE. - W ubiegłym roku przybyło aż 85 tys. mkw. takiej przestrzeni.

Analitycy CBRE przewidują, że wartość inwestycji w Poznaniu będzie rosła m.in. dzięki jednej z najwyższych stóp zwrotu w Polsce, wyższej niż np. w Trójmieście czy Katowicach.

Hotele, mieszkania, jakość życia

- Silna pozycja Poznania w sektorze nieruchomości to efekt m.in. długich tradycji biznesowych i niemal najniższego bezrobocia w kraju. Jest to też duży ośrodek akademicki, naukowy i targowy, z dobrym położeniem między Berlinem i Warszawą – wyjaśnia cytowany w komunikacie CBRE Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Dla inwestorów istotne są jednak nie tylko wskaźniki makroekonomiczne, ale też jakość życia w mieście, dlatego rozwijamy ofertę kulturalną, transport publiczny, bazę hotelową i restauracyjną, współorganizujemy wydarzenia sportowe. Co roku powstają tysiące mieszkań, a nowoczesna powierzchnia biurowa właśnie przekroczyła 550 tys. mkw. Obserwujemy również wzrost zainteresowania nieruchomościami alternatywnymi, jak np. domy studenckie, domy seniora czy apartamenty na wynajem.

W 2019 roku wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Poznaniu wzrosła o 55 proc., (rok do roku), co przekracza średnią wartość z ostatnich pięciu lat o aż 48 proc.

Biurowa czołówka

- W ubiegłym roku najwięcej zainwestowanego kapitału w Poznaniu pochodziło z Francji, jednak rynek był zdywersyfikowany, bez mocnej przewagi inwestorów jednej narodowości – podaje CBRE w komunikacie. - Kapitał z różnych krajów przyciągały wysokie zyski. W sektorze biurowym w Poznaniu najbardziej ambitne transakcje plasują się na poziomie 6,3 proc., co stawia miasto na czwartym miejscu w kraju pod względem oczekiwanych zwrotów. W tej kwestii stolica Wielkopolski wyprzedza nawet tak duże rynki jak Trójmiasto czy Katowice. Rok 2019 umocnił silną pozycję biurowców stolicy Wielkopolski wśród innych miast regionalnych.

Poznań zajmuje czwarte miejsce, po Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. - Miasto ma też jeden z wyższych udziałów najnowocześniejszej przestrzeni, która obejmuje ponad połowę rynku. Cała powierzchnia biurowa wzrosła w minionym roku o niemal 18 proc., do 85 tys. mkw., co było historycznym rekordem – podają eksperci CBRE. - Ukończonych zostało dziesięć obiektów, w tym cztery przekraczające 10 tys. mkw. Łącznie powierzchnia biurowa w mieście to 565 tys. mkw.

Analitycy CBRE podkreślają, że rozwój rynku biurowego napędzają w Poznaniu przede wszystkim branża BPO/SSC i IT, w których zatrudnienie stale rośnie. - Biorąc pod uwagę strukturę zatrudnienia, przeważają ośrodki SSC (39 proc.) oraz IT (31 proc.). W 2019 roku Poznań zaliczył największy wzrost zatrudnienia w centrach usług, które osiągnęło 16,8 tys. osób (12 proc. r./r.) w 102 takich ośrodkach.

Silny handel, silna logistyka

CBRE przypomina, że Poznań charakteryzuje się najwyższym poziomem nasycenia przestrzenią handlową na 1 tys. mieszkańców, wśród miast powyżej 200 tys. ludności. Łącznie taka powierzchnia zajmuje w mieście i najbliższych okolicach 630 tys. mkw. Największy obiekt handlowy to Posnania (99 tys. mkw.).

- Siła nabywcza mieszkańców Poznania jedną z największych w Polsce, dlatego miasto jest atrakcyjnym miejscem do debiutu dla sieci międzynarodowych – mówi Agata Czarnecka, dyrektor w dziale doradztwa i badań rynku w CBRE. - Tylko w ostatnich latach to miasto wybrały takie marki jak Boxeur des Rues, Fraas, Miniso czy Peserico. Potencjał rynku zwiększa jeszcze bliskość Niemiec i tzw. turystyka zakupowa. Wysokie nasycenie powierzchnią handlową ma też inne konsekwencje, ogranicza potencjał inwestycyjny rynku. W efekcie w planach nie ma na razie żadnych wielkoformatowych obiektów. Rynek poznański oferuje najemcom ponad 2,1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni logistyczno-przemysłowej, co stawia go na piątym miejscu w Polsce pod względem wielkości takich zasobów.

- Tylko w 2019 r. do użytku oddano 133 tys. mkw. takiej przestrzeni, a w budowie jest 49 tys. mkw. Jednym z największych atutów przyciągających inwestorów magazynowych jest lokalizacja przy autostradzie A2. Poznań znajduje się w połowie drogi między Berlinem a Warszawą, co sprawia, że jest bardzo wygodnym miejscem dla firm dystrybuujących towary na rynki Europy Zachodniej – tłumaczą eksperci CBRE. - Ma również jedno z najlepszych zapleczy akademickich pod względem logistycznym, w tym Wyższą Szkołę Logistyki. Poznań często jest uznawany za polskie zagłębie logistyczne także ze względu na Instytut Logistyki i Magazynowania, w którym rozwijanych i promowanych jest wiele innowacyjnych rozwiązań. Ponadto w regionie odbywają się ważne wydarzenia np. Polski Kongres Logistyczny.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA