fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Trwa wyścig na nowoczesne wnętrza

Wnętrza biur w siedzibie PwC.
materiały prasowe
W stolicy trwa prawdziwy wyścig na nowoczesne wieże biurowe.

Maciej Kiepal, ekspert firmy Armstrong:

Ale i hotele, i centra handlowe starają się zaskakiwać coraz bardziej innowacyjnym podejściem do architektury, wnętrz i funkcjonowania budynku.

Coraz silniej rozwija się też segment remontów, modernizacji i rewitalizacji istniejących już budynków. I dotyczy to nie tylko obiektów zabytkowych, ale także tych wybudowanych w latach 70. czy 80., a nawet biurowców sprzed dwóch dekad.

Przykłady można długo wymieniać. Gruntowną, całościową lub częściową modernizację przechodzą lub już przeszły znane stołeczne budynki, m.in. biurowiec Ethos na placu Trzech Krzyży, Warsaw Financial Center, Spectrum Tower, Cybernetyki Office, IBC przy rondzie Jazdy Polskiej, Sienna Center czy gdański Allcon Park.

Kilka lat temu wśród obiektów, do których dostarczaliśmy sufity, budynki modernizowane zdarzały się rzadko. Dziś rewitalizowane projekty stanowią 40 procent realizacji w Warszawie. Najnowsze przykłady? Gruntowną modernizację przechodzi część biur w Prosta Office Center – budynku oddanym do użytku w 2006 roku przez Ghelamco, czyli zaledwie dziesięcioletnim.

To naturalny rozwój rynku powierzchni komercyjnych. Podobnie od lat dzieje się w krajach zachodnich, gdzie inwestycje biurowe, hotelowe czy handlowe nie powstają już tak masowo jak w Polsce.

Przedstawiciele firm zarządzających najmem podkreślają w swoich komentarzach, że niespotykana do tej pory liczba obiektów w Polsce będzie miała 20 lat. Konieczność modernizowania obiektów związana jest bezpośrednio z walką o pozyskanie i utrzymanie najemców. Obiekty starsze, by nie wypaść z rynku, muszą się modernizować i unowocześniać.

Jednym z istotnych elementów rewitalizacji jest także aspekt ekologiczny. Istniejące budynki starają się nie tylko być postrzegane jako zrównoważone, ale też tak funkcjonować, gdyż oznacza to niższe koszty funkcjonowania i lepszy wizerunek na rynku.

Na fali takiego podejścia do rewitalizacji coraz większe zainteresowanie budzi program recyklingu sufitów. Od początku jego istnienia w kilku krajach Europy, jak również w Polsce, udało się odzyskać i poddać ponownemu przetworzeniu 15 mln mkw. sufitów. Oznacza to, że tyle odpadów budowlanych z remontowanych budynków nie trafiło na składowiska.

Jak duża jest skala problemu? Rocznie na rynku w Polsce montowanych jest ok. 4,5 mln. mkw. sufitów podwieszanych. Po około siedmiu latach konieczna jest ich wymiana. Program recyklingu powoduje, że inwestor czy najemca nie musi się martwić o wywóz starych sufitów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA