fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Elastyczny Kraków

Business.Link
materiały prasowe
Ponad 220 tys. mkw. elastycznych powierzchni biurowych było w Polsce pod koniec ubiegłego roku. Największy skok zanotował Kraków, gdzie rynek flexów prawie się podwoił.

- W ciągu 12 miesięcy przybyło w naszym kraju 52 tys. mkw. elastycznych biur. To rekord - podaje międzynarodowa firma doradcza CBRE. - Największy skok zanotował Kraków, gdzie rynek flexów prawie się podwoił.

Eksperci CBRE wskazują, że ten rok też będzie wzrostowy. Według wstępnych szacunków przybędzie aż 42 tys. mkw. powierzchni elastycznych i to głównie w regionach. - Kraków, Wrocław czy Katowice - tu będą powstawać kolejne elastyczne biura, na które zapotrzebowanie nie słabnie - podkreślają eksperci CBRE.

- Na rynku powierzchni elastycznych notujemy kolejne rekordy. Aż 52 tys. mkw. nowej powierzchni elastycznej powstało tylko w ubiegłym roku. W sumie firmy mają do dyspozycji prawie ćwierć miliona mkw. tego typu przestrzeni - komentuje Konrad Szaruga, ekspert ds. elastycznych powierzchni biurowych w CBRE. - Tak duża podaż idzie oczywiście w parze z popytem, który nie słabnie. Firmy chcą pracować w elastycznych biurach, bo te można łatwo zmienić i dostosować do własnych potrzeb w danym momencie. Popyt napędzany jest również przez niski poziom pustostanów w wielu miejscach kraju. Widać też wysokie zainteresowanie Polską podmiotów zagranicznych, które poszukują tego typu przestrzeni w momencie rozpoczynania działalności w naszym kraju.

Najlepiej w Warszawie

W 2019 roku rynek elastycznej powierzchni biurowej osiągnął ponad 220 tys. mkw. Warszawa pozostawia daleko w tyle miasta regionalne. W 2019 roku łączna powierzchnia elastycznych biur w stolicy przekroczyła 147 tys. mkw., co oznacza, że Warszawa odpowiada za aż 68 proc. całkowitego zasobu takiej przestrzeni w naszym kraju.

- Dla porównania Kraków, który jest drugim w tej kategorii rynkiem, odpowiada za 13 proc.. Podium domyka Wrocław z 6- proc. udziałem. Jeśli chodzi zaś o dynamikę, to Kraków jest niekwestionowanym liderem, rynek biur elastycznych w 2019 roku urósł z 18 tys. mkw. do ponad 34 tys. mkw. - podaje CBRE. - To tym bardziej wyróżniający się wynik, jeśli spojrzymy na niego z perspektywy Warszawy, gdzie po raz pierwszy od siedmiu lat dynamika wzrostu dla tego sektora była niższa niż w roku poprzednim i wyniosła „skromne" 17 proc. - Nasz kraj czeka w tym roku coworkingowy boom, który przechyli nieco szalę w kierunku miast regionalnych. W Warszawie nadal wzrost będzie całkiem spory - przewidują eksperci CBRE.

Wskazują jednak, że ograniczona podaż biur w centrum miasta wyhamuje nieco apetyt operatorów na otwieranie nowych centrów biznesowych. - Za to popyt w głównych ośrodkach regionalnych, takich jak Kraków, Wrocław czy Katowice tylko napędza operatorów do tego, aby rezerwować najlepsze lokalizacje. W sumie w 2020 roku planowany jest 18 -proc. wzrost powierzchni elastycznych - wynika z analiz CBRE. - W całym kraju powstanie 42 tys. nowoczesnej przestrzeni, tym samym łączny zasób osiągnie poziom prawie 264 tys. mkw. powierzchni.

TOP10 operatorów biur elastycznych

W pierwszej trójce operatorów elastycznych powierzchni biurowych w Polsce są Regus, WeWork i Business.Link. - Te firmy odpowiadają za mniej więcej połowę obecnie dostępnych zasobów na rynku. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znajdują się m.in. NewWork Offices, CitySpace, Rise, InOffice, Brain Embassy, OmniOffice oraz Solutions.Rent.

- Rynek elastycznej powierzchni biurowej będzie się umacniał. zaobserwujemy solidny wzrost w regionach, chociaż Warszawa utrzyma pozycję lidera. Już w tym momencie elastyczne powierzchnie to ok. 2,6 proc. wszystkich zasobów biurowych w naszym kraju - podsumowuje Konrad Szaruga. - Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten udział wzrósł do poziomu ok. 5 proc. w najbliższych latach. Oczywiście jest to uzależnione od wielu czynników, w tym m.in. zmian na rynku pracy. Jeżeli obecna dynamika, będzie się utrzymywać, rozwiązania biur elastycznych będą stanowiły coraz bardziej korzystną alternatywę.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA