fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Gorąco w magazynach

materiały prasowe
W ostatnim roku deweloperzy magazynowi oddali ponad 2,7 mln mkw. nowej powierzchni. To najlepszy wynik w historii rynku.

Rok 2019 na rynku magazynów podsumowuje firma doradcza Savills. - Ubiegły rok na tym rynku upłynął pod znakiem rekordowej podaży i wciąż bardzo dużego popytu, pomimo wcześniejszych obaw związanych ze spowolnieniem tempa wzrostu gospodarczego. Jednym z głównych źródeł popytu pozostaje branża e-commerce - podają eksperci Savillsa.

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej i przemysłowej w Polsce na koniec 2019 roku wyniosły 18,5 mln mkw. W ostatnim roku do użytkowania oddano ponad 2,7 mln mkw. nowej powierzchni. To najlepszy wynik w historii rynku.

Największymi obiektami ukończonymi w 2019 roku były: BTS dla firmy Amazon w Gliwicach wybudowany przez Panattoni (210 tys. mkw.), kolejne hale w Central European Logistics Hub również autorstwa Panattoni (131 tys. mkw.) i BTS dla firmy Zalando w Olsztynku, którego deweloperem był Hillwood (120,5 tys. mkw.).

Jak wynika z raportu firmy Savills, największym rynkiem magazynowym w Polsce, z zasobami wynoszącymi 4,3 mln mkw., pozostaje Warszawa. Najszybciej rozwijała się Polska centralna. W ubiegłym roku przybyło tam najwięcej nowej powierzchni w skali całego kraju (ponad 600 tys. mkw.). - Wysoką dynamiką wzrostu podaży cechuje się również Górny Śląsk i Wrocław - podaje Savills.

Eksperci tej firmy podkreślają, że deweloperzy magazynowi nie zwalniają tempa. Na koniec 2019 r. w budowie było niemal tyle samo powierzchni co przed rokiem (niemal 1,9 mln mkw.), z czego najwięcej w Warszawie i na Górnym Śląsku. - Istotnie wzrósł udział inwestycji spekulacyjnych, czyli takich, które budowane są bez wcześniejszego objęcia powierzchni umowami przednajmu. Na koniec 2019 r. wyniósł on 51 proc., podczas gdy przed rokiem było to zaledwie 34 proc. - czytamy w raporcie.

Zgodnie z danymi Savillsa w 2019 r. wynajęto ponad 4,1 mln mkw. magazynowej, czyli o ok. 2 proc. więcej niż przed rokiem. To drugi wynik w historii polskiego rynku. Największym zainteresowaniem cieszyła się powierzchnia w Warszawie i okolicach, gdzie podpisano umowy najmu na ponad 1,3 mln mkw. Największe metraże w Polsce wynajęły firmy RTV Euro AGD w Prologis Park Janki (122,9 tys. mkw.) i BBK w Panattoni Park Gdańsk Airport (68,5 tys. mkw.).

- Branża e-commerce pozostaje jednym z głównych motorów napędowych rynku nieruchomości logistycznych. Jej realny udział w popycie na powierzchnię magazynową jest jednak trudny do dokładnego oszacowania - tłumaczą autorzy raportu. - Powodem jest fakt, że duża część tego sektora obsługiwana jest za pośrednictwem operatorów logistycznych, a także ze względu na częste łączenie w ramach tych samych obiektów funkcji towarowania sklepów fizycznych i obsługi zamówień internetowych.

- Rynek e-commerce rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Udział handlu internetowego w sprzedaży detalicznej wynosi 7,4 proc., a do 2022 r. może zwiększyć się do 10,1 proc. - przewiduje Kamil Szymański, dyrektor działu powierzchni magazynowych i przemysłowych w Savillsie. - Na razie jesteśmy w drugiej połowie stawki na tle innych krajów Europy i przypominamy pod tym względem Wielką Brytanię sprzed dziesięciu lat. Rynek handlu elektronicznego w Polsce ma nadal ogromny potencjał i stanowi jedno z kluczowych źródeł popytu na powierzchnię magazynową. W ciągu ostatnich trzech lat same tylko marki Amazon i Zalando wynajęły w naszym kraju łącznie ponad 700 tys. mkw. - podaje.

Na koniec 2019 r. niewynajęta powierzchnia po raz pierwszy w historii przekroczyła 1 mln mkw. (1,3 mln mkw., 65 proc. więcej niż przed rokiem). Przekłada się to na wzrost stopy pustostanów do poziomu 7,1 proc. (o 2,0 pkt proc. więcej niż przed rokiem). To najwyższy wskaźnik odnotowany od 2013 roku.

Jak podaje Savills, w 2019 r. czynsze na większości rynków były stabilne. W skali całego kraju czynsze bazowe wahają się od 2,70 do 4,40 euro za m kw. na miesiąc za moduły wielkopowierzchniowe oraz do 5,25 euro za mkw. na miesiąc za małe moduły (SBU).

- Pomimo pewnych obaw, związanych głównie z czynnikami makroekonomicznymi, takimi jak spowolnienie w przemyśle w Niemczech czy, już zakończona, wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi i Chinami, rynek powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce ma się bardzo dobrze - komentuje Kamil Szymański. - Czwarty kwartał 2019 roku okazał się niezwykle aktywny. Wzrasta jednak poziom pustostanów i liczba budów spekulacyjnych. Tempo rozwoju rynku w najbliższym czasie zależeć będzie więc od tego, czy uda utrzymać się wysoki poziom popytu.

-

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA