Reklama
Rozwiń

REDD przekaże dane GUS. Podpisano porozumienie

REDD Real Estate Digital Data, platforma dostarczająca dane o rynku nieruchomości komercyjnych, podpisała porozumienie z Głównym Urzędem Statystycznym.

Publikacja: 22.02.2021 09:13

REDD przekaże dane GUS. Podpisano porozumienie

Foto: Adobe Stock

W ramach pilotażowego projektu REDD będzie dostarczać GUS dane analityczne pozwalające prowadzić eksperymentalne badania statystyczne, których celem jest monitorowanie zmian na rynku nieruchomości biurowym w Polsce.

 - Analizujemy 2 tys. budynków w 26 miastach, 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Agregowanie danych w chmurze umożliwia szybkie i równoczesne procesowanie dowolnej liczby informacji, jak również prowadzenie nielimitowanych operacji na danych – tłumaczą eksperci REDD. - Korzystając z zaawansowanych technologicznie narzędzi, udostępniamy informacje o warunkach najmu, aktualnej ofercie powierzchni komercyjnych do wynajęcia, wysokości czynszów. Mówimy też o trendach i prognozach.

Tomasz Ogrodzki, dyrektor generalny REDD tak komentuje porozumienie z GUS: - Misją statystyki publicznej jest gromadzenie i udostępnianie danych, które stanowią źródło wiedzy w skali makro oraz drogowskaz dla administracji rządowej, przedsiębiorców czy firm inwestujących w Polsce. Dane GUS służą ocenie sytuacji gospodarczej na tle danych historycznych. W bazach danych gromadzone są różne informacji m. in. o demografii, finansach, cenach i handlu, edukacji czy nieruchomościach mieszkaniowych. W tym obrazie brakowało wiedzy o sektorze nieruchomości komercyjnych, w tym biurowych. Wynika to z tego, że w przeciwieństwie do rynku mieszkaniowego, nieruchomości biurowe (czy szerzej komercyjne) są stosunkowo nową gałęzią gospodarki, która prężnie rozwija się od 10-15 lat. Z danych REDD wynika, że ponad 80 proc. budynków biurowych powstało w ostatnich 20 latach.

- Sektor nieruchomości komercyjnych nie jest już jednak niszą. Warto tu przytoczyć, że wartość transakcji na tym rynku w 2019 r. to ok. 33,4 mld zł (7,8 mld euro - EY, 2020), podczas gdy łączna wartość sprzedaży na pierwotnym rynku mieszkaniowym to 26,1 mld zł (GUS, 2020) – podaje Tomasz Ogrodzki. - Nawiązując współpracę z Głównym Urzędem Statystycznym tworzymy historyczną możliwość holistycznego spojrzenia na cały rynek nieruchomości, zarówno dla administracji jak i uczestników rynku, w tym firm zagranicznych inwestujących w Polsce.

– Jednym z priorytetowych działań Głównego Urzędu Statystycznego jest rozpoznawanie nowoczesnych, niepublicznych systemów informacyjnych, które mogą stanowić źródło danych dla badań realizowanych w ramach polskiej statystyki publicznej – komentuje cytowany w komunikacie REDD Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. - Dlatego też GUS na coraz szerszą skalę pozyskuje informacje pochodzące z pozastatystycznych baz danych, analizując je pod kątem możliwości ich wykorzystania w badaniach statystycznych Współpraca z REDD to kolejny krok w budowie statystyki opartej na nowoczesnych rozwiązaniach. Pozyskane zbiory danych pozwolą statystyce publicznej po raz pierwszy na podjęcie działań rozwojowych, których celem będzie opracowanie eksperymentalnych wskaźników umożliwiających prowadzenie przekrojowych i dogłębnych analiz rynku najmu komercyjnych nieruchomości biurowych. W zależności od rezultatów tych prac zbiory danych pochodzące z platformy REDD mogą stać się oficjalnym źródłem danych dla informacji wynikowych opracowywanych przez statystykę publiczną w obszarze rynku nieruchomości komercyjnych.

Główny Urząd Statystyczny już od lat pozyskuje dane pochodzące z pozastatystycznych źródeł danych dzięki współpracy z jednostkami administracji publicznej, a także od prywatnych gestorów danych. Należą do nich między innymi ministerstwa, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Narodowy Fundusz Zdrowia, Komisja Nadzoru Finansowego, podmioty prowadzące rejestry urzędowe, czy też przedsiębiorstwa świadczące usługi komunalne.

- Dane dotyczące najmu nieruchomości biurowych to nowy rozdział statystyki publicznej GUS gromadzi dane, a na ich podstawie opracowuje informacje wynikowe dotyczące różnych dziedzin życia społeczno-gospodarczego kraju, w tym w szczególności udostępnia opracowania dotyczące m.in. stanu i ochrony środowiska, społeczeństwa oraz różnych aspektów życia ludności, a także funkcjonowania poszczególnych obszarów gospodarki narodowej, w tym także rynku nieruchomości - podkreślają analitycy REDD.

Obecnie głównym źródłem informacji prezentowanych przez statystykę publiczną na temat tego rynku w Polsce są dane pozyskiwane z publicznego Rejestru Cen Nieruchomości.

- To niezwykle istotna współpraca dla rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i szeroko rozumianego sektora finansowego. Dostarczane przez nas dane wypełniają lukę informacyjną dotyczącą sektora gospodarki, który w ciągu ostatnich 30 lat ukształtował się na jedną z ważniejszych gałęzi polskiej rzeczywistości ekonomicznej – komentuje mówi Piotr Smagała, współzałożyciel i dyrektor zarządzający REDD. - Jesteśmy dumni, że możemy mieć swój udział w tym przełomowym wydarzeniu dla statystyki publicznej w Polsce. Każdego miesiąca w naszej bazie aktualizujemy ponad milion informacji dotyczących rynku nieruchomości, które przechowywane są w nowoczesnych i bezpiecznych centrach danych. Daje to olbrzymie możliwości dla analityków, a podmiotom korzystającym z raportów i opracowań GUS otwiera drogę do poszerzenia wiedzy o wpływie nieruchomości na rozwój polskiej gospodarki.

Nieruchomości
Ponad 27 mln euro dla spółki Echo Investment
Nieruchomości
Druga obniżka stóp. Będzie przełom na rynku mieszkań?
Nieruchomości
Barometr cen mieszkań. Oglądających dużo, kupujących mniej
Nieruchomości
Ceny ofertowe nowych mieszkań w czerwcu. Gdzie jest drożej?
Nieruchomości
Bulwar Izerski w Świeradowie-Zdroju. Apartamenty w otoczeniu gór