fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Hotele i biurowce wchodzą do Łodzi

Vienna House Andel's Łódź
Materiały Inwestora
Baza noclegowa w mieście wzrośnie w niedługim czasie o 40 proc., a zasoby biurowe powiększą się o ponad 100 tys. mkw. - szacuje firma doradcza Walter Herz.

- W ciągu ostatniego ćwierćwiecza w Łodzi dokonały się duże zmiany, zarówno na płaszczyźnie ekonomicznej, jak urbanistycznej. Dzięki temu aglomeracja stała się jednym z najważniejszych rynków biznesowych w kraju, który zwiększa swoje zasoby biurowe szybciej niż inne miasta regionalne - podkreśla Bartłomiej Zagrodnik, partner w Walter Herz. - Dużym atutem dla inwestorów jest prowadzona w mieście rewitalizacja, unikatowość łódzkiej architektury i wciąż duży dostęp do atrakcyjnych gruntów pod nowe projekty komercyjne. Na dynamikę rozwoju aglomeracji wpływ mają również konkurencyjne koszty pracownicze i stawki za wynajem biur.

Hossa na rynku biur ...

W mieście powstaje Nowe Centrum Łodzi (NCŁ). - Plan zakłada przebudowę i rewitalizację 100-hektarowego obszaru w centrum miasta, w sąsiedztwie zmodernizowanego dworca Łódź Fabryczna. Industrialne zabudowania, które znajdują się na tym terenie, po rewitalizacji będą pełnić funkcje komercyjne oraz publiczno-kulturalne - mówi Bartłomiej Zagrodnik. - Dzięki realizacji tego unikatowego na skalę europejską przedsięwzięcia Łódź stanie się jednym z najatrakcyjniejszych polskich miast, oferującym najnowocześniejszą przestrzeń usługową, biurową i mieszkaniową, a także ciekawe obiekty rozrywkowe i kulturalne - podkreśla.

- Łódź staję się coraz bardziej atrakcyjna, zarówno jako miejsce do zamieszkania, jak i do pracy. Niewątpliwym atutem aglomeracji jest jej położenie i szeroki dostęp do dobrze wykształconej kadry. To ośrodek akademicki, w którym działa 20 uczelni wyższych i miasto z tradycją, które przeszło ogromną przemianę - mówi cytowany przez Walter Herz Przemysław Andrzejak, prezes Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego. - Z roku na rok przybywa inwestorów, którzy widzą w rynku łódzkim ogromny potencjał. Wiążą z Łodzią swoją przyszłość biznesową między innymi dzięki temu, że w ostatnim czasie powstała w mieście duża ilość nowoczesnej powierzchni biurowej. Prowadzona rewitalizacja zmienia oblicze Łodzi. Jaka będzie przyszłość naszej „Ziemi Obiecanej"? Cóż, mam nadzieję, że wszystkie wizje i plany ujęte w Strategii Zintegrowanego Rozwoju Łodzi 2020+ zostaną zrealizowane.

Bartłomiej Zagrodnik podkreśla, że aglomeracja Łódzka plasuje się na szóstym miejscu w Polsce pod względem dostępnej powierzchni biurowej, ale dzięki intensywnemu rozwojowi tego segmentu w niedalekiej przyszłości ma szansę stać się czwartym rynkiem w kraju. - Od trzech lat łódzki rynek biurowy rośnie trzy razy szybciej niż wcześniej. Z danych Walter Herz wynika, że całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Łodzi, podobnie jak Katowic i Poznania, zbliżają się do 500 tys. mkw. - podaje ekspert. Dodaje, że charakterystyczne dla miasta są przede wszystkim zlokalizowane na terenach poprzemysłowych oryginalne, historyczne obiekty z czerwonej cegły jak Teal Office i Sepia Office czy Textorial Park. - Na uwagę zasługuje również kilka nowych biurowców, w tym Centrum Biurowe Fabryczna, Brama Miasta w NCŁ, a także położona w pobliżu Manufaktury - Ogrodowa Office Park, czy Hi Piotrkowska i P22 przy ulicy Piotrkowskiej - wskazuje Bartłomiej Zagrodnik.

Ekspert podaje, że Centralna Oś Łodzi, największy obszar biurowy w mieście skupia zaś takie budynki jak Red Tower, Symetris Business Park czy Łódź 1. - Na tym terenie przygotowywanych jest wiele inwestycji, w tym głośny Monopolis realizowany w dawnej fabryce wódki - przypomina. - Inwestorzy wraz z miastem odnawiają historyczne obszary i budują nowe łódzkie dzielnice. W Łodzi inwestują największe międzynarodowe firmy deweloperskie działające w Polsce, jak Ghelamco Poland, Skanska Property Poland, HB Reavis czy Echo Investment.

We współpracy z prywatnymi inwestorami odnawiany jest np. łódzki Księżny Młyn, który jest swoistym miastem w mieście. - To pofabryczna dzielnica stworzona przez XIX-wiecznego fabrykanta Karola Scheiblera, gdzie powstały fabryki włókiennicze, magazyny, a także domy fabrykanckie (tzw. famuły), sklepy, szkoła i pałac właściciela. Księży Młyn staje się dziś zieloną, kameralną dzielnicą, w której rodzi się życie artystyczne miasta - opowiada Bartłomiej Zagrodnik.

W 2017 roku, jak wynika z obliczeń Walter Herz, na łódzki rynek trafiła rekordowa ilość 74 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Największe oddane do użytku biurowce to Przystanek mBank (24,7 tys. mkw.) i Nowa Fabryczna (19,4 tys. mkw.) zlokalizowane w Nowym Centrum Łodzi.

Powstaje ponad 100 tys. mkw. powierzchni biurowej. - Większość z budynków rośne na obszarze Centralnej Osi Łodzi. Oddana niedawno Ogrodowa Office Łódź z ponad 28 tys. mkw. powierzchni jest największym obiektem biurowym ukończonym w 2018 roku - podaje Bartłomiej Zagrodnik. - W budowie są m.in. Brama Miasta Łódź B1&B2 (25,3 tys. mkw.), Hi Piotrkowska 155 (18,3 tys. mkw.), Imagine A&B (13,8 tys. mkw.), Monopolis M1, Teal&Sepia.

JJ Invest planuje budowę Centrum Biurowego Fabryczna (28 tys. mkw.), Ghelamco inwestycje przy ulicy Piłsudskiego (23 tys. mkw.), a Echo Investment - przy Kilińskiego (14 tys. mkw.). - Na trenie NCŁ inwestycje przygotowuje również HB Reavis (30 tys. mkw.) i Ghelamco (43 tys. mkw.) - podaje Walter Herz.

Głównym najemcą biur jest sektor nowoczesnych usług dla biznesu, który w 2017 roku wygenerował 80 proc. popytu na łódzkie biura. - Centra usług otwierają w Łodzi nowi gracze, a firmy już tu obecne rozwijają swoją działalność. Na koniec I kwartału 2018 roku, zgodnie z danymi ABSL, w branży BPO/SSC w Łodzi w 76 centrach usług pracowało 20,5 tys. osób, o 5,4 tys. więcej niż rok wcześniej - wskazuje ekspert.

.. i hoteli

Walter Herz podaje, że w Łodzi są 33 skategoryzowane hotele oferujące ponad 3,2 tys. pokojów. - W mieście działa sześć hoteli czterogwiazdkowych z 1,1 tys. pokojów, w tym hotel Holiday Inn, Ambasador Centrum, Novotel i Double Tree by Hilton. W tej grupie wybija się designerski hotel Andel's znajdujący się w dawnej przędzalni Izraela Poznańskiego.

Miasto ma też 16 hoteli w standardzie trzygwiazdkowym, z których na uwagę według Bartłomieja Zagrodnika zasługuje m.in. ulokowany w zabytkowym budynku byłej fabryki Towarów Bawełnianych Juliusza Kindermanna hotel Focus czy hotel Tobacco w odrestaurowanych budynkach dawnej wytwórni papierosów. - Łódzki rynek hotelowy jest jednym z najszybciej rozwijających się w Polsce. Do końca 2019 roku liczba pokojów hotelowych w mieście w porównaniu z zasobami z końca 2016 roku wzrośnie o ponad 40 proc. - szacuje ekspert.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA