fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze ekonomiczne

Piotr Skwirowski. Podatkowe kpiny. Ciąg dalszy nastąpi

Adobe Stock
Ta dyskusja wraca jak zły sen przy każdej publikacji zestawienia płatników CIT. Zwykli podatnicy zżymają się, że ich fiskus ciśnie bezlitośnie, a na zyski światowych koncernów przymyka oko.

Ministerstwo Finansów opublikowało zestawienie największych płatników podatku dochodowego od firm. Na czele – jak zwykle – nasi krajowi giganci. W ogonie – też jak zwykle – światowe koncerny internetowe i telekomy ze śmiesznie małymi wpłatami do budżetu. Tłumaczenie również niezmienne. Płacimy tam, gdzie tworzymy wartość, czyli zazwyczaj w krajach macierzystych. Albo tam, gdzie przepisy podatkowe są łaskawsze. I jeszcze zapewnienia: chętnie płacilibyśmy u was więcej, ale ten wasz system podatkowy...

Rzeczywiście, z niejasnych powodów rządy poszczególnych krajów od lat nie mogą się dopracować wspólnych przepisów, które zmusiłyby wielkie koncerny do płacenia tam, gdzie osiągają zyski. Choć byłoby to przecież w interesie rządów, zawsze coś blokuje zmiany, zawsze znajdzie się kraj, któremu coś w tych rozwiązaniach przeszkadza. I nowe prawo grzęźnie w przepychankach. A giganci mnożą zyski.

Nie miejmy złudzeń, kolejne zestawienia największych płatników podatku od dochodów firm będą wyglądały podobnie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA