fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koleje

Parowozy zamiast szynobusów. Braki w taborze dają szansę retro przejazdom

Adobe Stock
Z braku szynobusów Koleje Wielkopolskie zdecydowały się użyć znacznie starszej technologii.

Parowozy kojarzą się ze złotą epoką kolei, czasem gdy pociąg był najważniejszym środkiem masowego transportu. Smaku tej epoki mogą teraz zaznać pasażerowie Kolei Wielkopolskich, które z braku uszkodzonych w kolizjach z autami pociągów postanowiły użyć taboru kojarzącego się z dawnymi czasami.

- W ostatnim czasie doszło do kilku kolizji szynobusów i samochodów, w wyniku czego kilka naszych pojazdów przechodzi obecnie naprawę. Brakuje nam taboru, dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie trakcji parowej – mówił serwisowi epoznan.pl Arkadiusz Garcon z Kolei Wielkopolskich.

Informujemy, że do 13 marca (z wyjątkiem dni 24, 25, 26 lutego) wyszczególnione pociągi będą obsługiwane trakcją parową: pociąg nr 77646 relacji Wolsztyn 15:49 - Leszno 16:51 oraz pociąg nr 77627/77299 relacji Leszno 17:05 - Wolsztyn 18:08 - podały Koleje Wielkopolskie w komunikacie na swojej stronie internetowej.

Parowozy do obsługi połączeń kolejowych pochodzą z Parowozowni Wolsztyn. Jest to jedyna na świecie parowozownia obsługująca regularne połączenia po normalnym torze (pociągami parowymi można przejechać się na okazjonalnych połączeniach wąskotorowych). Połączenia kolejowe obsługiwane będą parowozami Ol49 lub Pt47.

Zastępstwo za szynobusy pozwoli parowozowni na wyrobienie założonej liczby kilometrów w czasie remontu odcinka, po którym parowozy kursują planowo.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA