fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Klęski żywiołowe

Tragedia w Tatrach. 5 osób nie żyje, szlak na Giewont zamknięty

Forum
Pięć osób nie żyje, kilkadziesiąt jest rannych – to bilans burz, które w czwartek przeszły nad Tatrami.

Do załamania pogody doszło ok. godz. 13. W kilku rejonach Tatr pojawiły się gwałtowne burze z wyładowaniami atmosferycznymi. Piorun uderzył m.in. w grupę turystów, którzy znajdowali się w masywie Giewontu.

Akcję ratunkową prowadzili ratownicy TOPR i GOPR, z udziałem śmigłowców Lotniczego Pogotowia ratunkowego.

W Zakopanem uruchomiono sztab kryzysowy. Na miejsce pojechał wojewoda małopolski. Późnym popołudniem przyleciał też premier Mateusz Morawiecki.

Wojewoda Piotr Ćwik przekazał, że na chwilę obecną wiadomo, iż w wyniku uderzenia pioruna zginęły 4 osoby, w tym dwoje dzieci, jedna osoba zginęła od pioruna w Tatrach po słowackiej stronie.

W akcji sprowadzania turystów, wielu w stanie ciężkim, z wyższych partii gór uczestniczyły śmigłowce TOPR oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, do szpitali rozwoziło ich 13 karetek. Rannych opatrywano m.in. w schronisku na Hali Kondratowej. Ratownikom pomagały 22 zastępy OSP z 78 strażakami i straż Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Na Giewoncie poszkodowanych zostało ponad 30 osób, ale burza szalała również w innych miejscach. W efekcie tylko do szpitala w Zakopanem trafiło 89 lżej poszkodowanych osób. Ciężej ranni zostali przewiezieni śmigłowcami LPR i TOPR oraz karetkami do szpitali w Krakowie, Nowym Targu, Suchej Beskidzkiej i Myślenic.

Uruchomiona została infolinia, gdzie można uzyskać informacje o poszkodowanych: 18 20 17 100, 18 20 23 914.

W związku z tragedią w Zakopanem odwołano wszystkie dzisiejsze wydarzenia 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

Tatrzański Park Narodowy podjął decyzję o zamknięciu do odwołania szlaku z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy na Giewont.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA