fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Klęski żywiołowe

Clinton kpi z Trumpa. "Nie atakujmy huraganów bronią atomową"

AFP
"Nie powinniśmy atakować huraganów bronią atomową" - napisała na Twitterze była amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton. Clinton nawiązała w ten sposób do publikacji serwisu "Axios", który ujawnił, że Trump miał w rozmowach ze swoimi doradcami sugerować rozpraszanie huraganów za pomocą uderzania w nie bombami atomowymi.

Donald Trump miał - jak pisze serwis Axios - kilkukrotnie w czasie rozmów ze swoimi doradcami sugerować, że amerykańska armia mogłaby bombardować huragany, aby je rozproszyć, zanim dotrą one do wybrzeży USA.

Według serwisu Axios prezydent USA na spotkaniu z wysokimi urzędnikami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo narodowe i bezpieczeństwo wewnętrzne, którego tematem było zagrożenie USA przez huragany, miał powiedzieć: "Mam. Mam. (...) Huragany formują się na wybrzeżu Afryki, kiedy przemierzają Atlantyk, zrzućmy bombę w oko huraganu i rozproszmy go". - Dlaczego nie możemy tego zrobić? - pytał. Mówiąc o bombardowaniu huraganów Trump użył słowa "nuke them" co sugerowało użycie broni atomowej.

Jeden z urzędników biorących udział w spotkaniu miał odpowiedzieć: "Przyjrzymy się tej możliwości" - relacjonuje Axios, powołując się na anonimowe źródła.

Trump miał poruszyć tę samą kwestię jeszcze raz, podczas spotkania z wysokim rangą przedstawicielem administracji. Ta konwersacja miała zostać odnotowana w notatce Rady Bezpieczeństwa Narodowego, w której użyto określenia "nuklearny" w odniesieniu do rozmowy.

Axios cytuje też urzędnika, który broni Trumpa za zdolność do zadawania trudnych pytań. - Jego cel - chronienie (kraju) przed katastroficznymi huraganami - nie jest zły - mówi rozmówca serwisu.

Biały Dom odmówił komentarza w tej sprawie. "Nie komentujemy prywatnych rozmów, które prezydent przeprowadził lub ich nie przeprowadził ze swoim zespołem ds. bezpieczeństwa narodowego" - głosi odpowiedź na pytanie o doniesienia Axios.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA