fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofy

Upadek kolejki górskiej. Podano wstępną przyczynę katastrofy

PAP/EPA
Prokuratura poinformowała, że wstępne dochodzenie w sprawie katastrofy kolejki linowej w północnych Włoszech, w której zginęło 14 osób, będzie dotyczyło tego, jak doszło do zerwania się liny prowadzącej i dlaczego nie zadziałał mechanizm hamulca bezpieczeństwa.

W niedzielę doszło do katastrofy na trasie kolejki górskiej Stresa - Alpino - szczyt Mottarone we włoskim Piemoncie. Tuż przed końcem podróży runął wagonik, w którym znajdowało się kilkunastu pasażerów. Zginęło 14 osób. Przeżył tylko 5-letni chłopiec. Trafił do szpitala, a jego stan jest krytyczny.

Włoscy prokuratorzy wszczęli śledztwo w sprawie podejrzenia nieumyślnego spowodowania śmierci i niedopełnienia obowiązków.

- Zaczynamy od dowodów materialnych. Linka się przecięła i system hamulców bezpieczeństwa wyraźnie nie zadziałał - powiedziała prokurator Olimpia Bossi.

Ze wstępnego raportu wynika, że lina, która ciągnęła kolejkę w górę zbocza, pękła, gdy gondola zbliżała się do końca swojej 20-minutowej podróży.

Mechanizm hamujący na drugiej linie i kolejka zsunęła się, po czym uderzyła w słup i runęła na ziemię, gdzie przewróciła się i uderzyła w drzewa.

Minister Transportu i Infrastruktury Enrico Giovannini odwiedził miejsce katastrofy w poniedziałek i powiedział, że rząd powoła również komisję, aby przyjrzeć się najgorszej katastrofie włoskiej kolejki linowej od 1998 roku, kiedy to 20 osób zginęło po tym, jak nisko lecący samolot wojskowy USA przypadkowo przeciął linę.

- Rząd, jak również wszystkie instytucje, są oczywiście zobowiązane do wyjaśnia przyczyn, wyjaśnienia tego, co się stało - powiedział Giovannini dziennikarzom.

Kolejka linowa przeszła gruntowne prace konserwacyjne w latach 2014-2016. Kontrole zostały przeprowadzone w 2017 roku i ponownie w zeszłym roku przez wyspecjalizowanych techników. Włoskie media podały, że liny miały zostać wymienione dopiero w 2029 roku.

Kabina mogła pomieścić do 40 osób, ale była wypełniona mniej niż w połowie z powodu ograniczeń mających na celu zapobieganie zakażeniom COVID-19. Stacja była zamknięta przez większą część zimy z powodu koronawirusa i została ponownie otwarta w zeszłym miesiącu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA