fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jan Paweł II

Skarbnica wiedzy

JP2online
W setne urodziny Karola Wojtyły rusza portal JP2online – największe wirtualne centrum wiedzy o Janie Pawle II.

Twórcami portalu jest zespół Centrum Myśli Jana Pawła II. Prace nad jego kształtem trwały od 2016 r. Powstała unikalna wyszukiwarka materiałów związanych tematycznie z Janem Pawłem II. Portal ruszył 18 maja 2020 r.

Znajdą się na nim multimedia, fotografie, filmy, dokumenty, teksty papieskie, artykuły na temat życia i nauczania papieża Polaka.

W latach 2016–2020 zespół Centrum Myśli Jana Pawła II opracował m.in. 16 tys. stron dokumentów archiwalnych, 5 tys. fotografii, 100 tys. minut nagrań radiowych, 700 godzin nagrań wideo. Materiał ten będzie systematycznie udostępniany na JP2online, ale w przyszłości będzie uzupełniany m.in. o archiwa zagraniczne.

Portal jest dostępny w polskiej i angielskiej wersji językowej, ale trwają prace także nad wersją hiszpańską i ukraińską. W portalu JP2online internauci znajdą poza wyszukiwarką multimediów, dokumentów i tekstów papieskich multimedialny biogram Jana Pawła II oraz publikacje tematyczne poświęcone różnym aspektom życia i nauczania papieża.

– Choć cały portal to prawdziwy skarbiec informacji o Janie Pawle II, szczególną uwagę warto zwrócić na multimedialny biogram – zachęca Anna Olesiak, kierownik Działu Zasobów Cyfrowych, koordynatorka projektu w Centrum Myśli Jana Pawła II. – Za pomocą grafiki, animacji, materiałów audiowizualnych i tekstu chcemy pokazać wydarzenia, osoby i miejsca, które ukształtowały Karola Wojtyłę jako człowieka i przyszłego papieża. Siedem rozdziałów biogramu, które będziemy stopniowo odsłaniać odbiorcom od 18 maja, daty jego urodzin w 1920 r., do 16 października, daty konklawe w 1978 r., opowiada o kolejnych etapach i aspektach życia Karola Wojtyły, które doprowadziły go do Stolicy Piotrowej – opisuje Olesiak.

W portalu znajduje się wiele premierowych materiałów, np. unikalne nagrania wypowiedzi Karola Wojtyły na spotkaniach Konferencji Episkopatu Polski z lat 1968–1978 z zasobów archidiecezji warszawskiej w formie plików audio. W zbiorach znalazł się także dokument z 1946 r. odnaleziony w IPN w Krakowie, w którym wymienia się 26-letniego Karola Wojtyłę. Jest to pierwsza wzmianka o przyszłym papieżu zapisana przez organy komunistycznej bezpieki.

– Dla Centrum Myśli Jana Pawła II, odpowiedzialnego za upowszechnianie myśli i nauki papieża, otwarcie portalu to nowy etap budowania kultury pamięci o papieżu. Jesteśmy instytucją, która odpowiada za wprowadzanie w nowatorski sposób papieskiej myśli w rzeczywistość. Nie pozostajemy obojętni wobec zmian, również technologicznych, które kształtują tę rzeczywistość – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Portal jest skierowany do osób zajmujących się popularyzacją myśli Jana Pawła II i edukacją, np. katechetów, edukatorów, artystów, producentów filmowych, dziennikarzy oraz pracowników naukowych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA