fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje

Lufthansa i GE inwestują 250 mln euro w Polsce

Bloomberg
Lufthansa i GE zainwestują 250 mln euro w Środzie Śląskiej w centrum serwisowania silników lotniczych.

E Aviation i Lufthansa Technik zbudują wspólnie w Środzie Śląskiej centrum serwisowania silników lotniczych; wartość inwestycji wyniesie 250 mln euro i przyczyni się do powstania ok. 600 nowych miejsc pracy - poinformował resort rozwoju w komunikacie.

Za inwestycję odpowiedzialna będzie XEOS - spółka joint venture zawiązana przez GE Aviation i Lufthansa Technik.

Wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział, że o wyborze inwestycji GE i LH zdecydowały elementy związane z naszą kadrą, siłą roboczą.

- Wybór Środy Śląskiej jako lokalizacji wspólnej inwestycji GE i Lufthansa jest kolejnym dowodem na to, że nasz kraj jest otwarty i gotowy na przyjmowanie nowych, technologicznie zaawansowanych projektów. Ta inwestycja będzie miała bardzo istotny wpływ na wzmacnianie sektora, który już dziś poprzez najwyższej klasy specjalistów – inżynierów i techników lotniczych - staje się polską specjalnością - ocenił Morawiecki.

Inwestycja zostanie zlokalizowana w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Głównym przeznaczeniem zakładu będzie serwisowanie silników typu GEnX 2B, a w kolejnych latach również typu GE 9X. Aktualnie w komercyjnym użyciu działa ponad 400 silników GEnX 2B. Od 2021 roku do zakładu trafiać będą też silniki GE 9X. Choć formalny proces ich certyfikacji zakończy się w 2018 roku, to przez operatorów na całym świecie zostało zamówionych już ponad 700 sztuk.

W skali roku maksymalna liczba silników naprawianych w zakładzie wyniesie ok. 250, a liczba testów – 400 sztuk - jeden silnik może być sprawdzany kilkukrotnie. W Środzie Śląskiej testowane będą także silniki do najnowszych boeingów, które zaczną latać dopiero o przyszłego roku.

W fabryce ma funkcjonować również centrum szkoleniowe dla inżynierów, w którym każdy z nich będzie musiał przejść półtoraroczny kurs, zanim przystąpi do pracy. Centrum powstanie w ramach kooperacji z Politechniką Wrocławską oraz szkołami technicznymi.

Mieszkańcy zaniepokojeni

Jednak mieszkańcy Środy Śląskiej oraz miejscowości sąsiednich są zaniepokojeni. W lokalnym portalu pojawił się artykuł sugerujący, że sąsiedztwo zakładu będzie dla nich uciążliwe: hałas silników, emisja spalin, a co za tym idzie spadną ceny nieruchomości. Najbardziej zaniepokojeni są mieszkańcy w Juszczynie, Komornikach i Świętem.

Przeciwnicy zakładu argumentują także, że fabryka może stać się celem ataków terrorystycznych, co stanowi poważne zagrożenie dla całej okolicy.

Specjaliści uspokajają, że serwisowanie silników odbywa się w zamkniętych, izolowanych budynkach. Nie ma ani zanieczyszczenia, ani hałasu. Nie ma też żadnego zagrożenia terrorystycznego.  A władze gminy zapewniają, ze prowadzą już konsultacje społeczne i wyjaśniają wszystkie wątpliwości mieszkańców.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA