Debata jest reakcją na głośny w ostatnim czasie spór środowisk narodowych z portalem społecznościowym. Facebook zablokował bowiem kilka stron, które informowały o Marszu Niepodległości.

Rzecznik zwraca uwagę, że Facebook, oprócz dyskusji na ważne i różnorodne tematy, służyć może także szerzeniu mowy nienawiści, czy też wypowiedzi nienawistnych pod adresem drugiej osoby. Jak jednak zaznacza, w przypadku blokady całej strony pojawiają się pytania o słuszność takich działań, możliwości odwołania się, zaskarżenia decyzji, o jej uzasadnienie itd. Mnożą się wątpliwości, a nawet rodzą się protesty.

RPO podkreśla, że Facebook na tyle intensywnie wkroczył w nasze życie, że stał się jednym z głównych metod przekazywania informacji. - Bez Facebooka trudno już prawie wyobrazić sobie funkcjonowanie naszego życia publicznego. Tym bardziej, że Twitter czy Instagram pełnią inną rolę komunikacyjną, a pozostałe sieci społecznościowe nie cieszą się porównywalną popularnością - zauważa.

Rzecznik Praw Obywatelskich – jako organizator debaty – zapewnił, iż nie opowiada się po żadnej ze stron sporu. Jak natomiast zaznacza, chce zapoczątkować w ten sposób konsultacje społeczne. A w perspektywie podjąć wspólną dyskusję o kwestiach bardziej fundamentalnych – w jaki sposób media społecznościowe zmieniają nasze życie i metody komunikowania, jak się do tego mają gwarancje wolności słowa oraz jej ograniczenia wynikające z obowiązującego prawa, ale także czy system prawny nadąża za powyższą zmianą cywilizacyjną.

Do udziału w debacie Rzecznik Praw Obywatelskich zaprosi przedstawicieli: organów władzy publicznej (Minister Cyfryzacji, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, Minister Sprawiedliwości, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Prezes UOKiK); organizacji dotkniętych mową nienawiści szerzoną m.in. za pomocą Facebooka; organizacji dotkniętych zablokowaniem stron na Facebooku; ekspertów zajmujących się prawnymi i społecznymi aspektami funkcjonowania mediów społecznościowych; organizacji specjalizujących się w gwarancjach wolności słowa oraz społeczeństwa cyfrowego; polskiego przedstawicielstwa Facebooka oraz innych serwisów społecznościowych, a także branży internetowej; działaczy politycznych i społecznych, naukowców, ludzi mediów.