fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Rosja: Wielkie podwyżki w sklepach na Nowy Rok

Moskwa
AFP
Nadciągający 2021 rok rozpocznie się dla Rosjan dużymi podwyżkami w sklepach. Podrożeje nie tylko żywność, ale i lekarstwa.

Począwszy od Nowego Roku w Rosji zmienią się ceny wielu produktów spożywczych i nieżywnościowych. Wzrosną ceny najczęściej kupowanego przy Rosjan produktu - chleba o 3- 10 procent w zależności od regionu. Piekarze tłumaczą to podwyżkami cen mąki i zboża w całej Rosji, które miał wywołać „nieurodzaj". To wyjaśnienie stoi w sprzeczności z niedawnym zapewnieniem Władimir Putina o świetnych zbiorach i dobrych wynikach rosyjskiego rolnictwa. Deficyt zboża może być wynikiem wzrostu rosyjskiego eksportu.

Również ze względu na wzrost cen zbóż w górę pójdzie cena drobiu i jaj średnio o 8 proc. Ceny cukru obecnie już bardzo wysokie skoczą od początku roku o 3-5 proc. z powodu „niekorzystnych warunków upraw, a także nieuczciwych działań wielu dużych sprzedawców", podkreśla agencja Prime.

Władze tłumaczą, że wzrost niektórych cen wiąże się z wprowadzeniem obowiązkowego dla wielu towarów oznakowania. Dlatego podrożeje m.in. mleko i nabiał. Słodycze, cukierki i czekoladki mogą stać się o 3-4 proc. droższe. Zboża i rośliny strączkowe - o 12 proc.

Podrożeją warzywa, owoce i wiele innych produktów spożywczych importowanych spoza Rosji. Tu władze i dostawcy tłumaczą się niekorzystnym kursem walutowym i słabymi zbiorami.

Jednak najgorszą wiadomością dla milionów rosyjskich emerytów jest zapowiedź podwyżek cen leków z importu. Przewiduje się, że importowane leki podrożą o 2-15 proc., w zależności od kursu rubla do dolara.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA