fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Chiny otwierają mocniej rynek. Obniżają cła importowe

Prezydent Xi Jinping zapowiedział większe otwarcie chińskiego rynku
Bloomberg
Prezydent Xi Jinping ogłosił, że Chiny obniżą cła importowe i zwiększą dostęp do swojego rynku.

Prezydent Xi otwierając China International Import Expo (CIIE) w Szanghaju zapowiedział szybsze otwarcie dla zagranicy sektorów edukacji, telekomunikacji i kultury - informuje Reuters.

"CIIE to inicjatywa, która ma pokazać proaktywne działania Chin na rzecz otwarcia rynku na świat - powiedział prezydent Xi, dodając także, że "globalizacja gospodarki" to "nieodwracalny" trend we współczesnej historii.

Chiński prezydent zadeklarował także ochronę interesów zagranicznych firm i zaostrzenie ścigania oraz karania naruszeń prawa własności intelektualnej przez chińskie podmioty.

Xi Jinping przedstawił też prognozę chińskiego importu na najbliższe 15 lat, który ma wynieść 30 bln dolarów w dobrach i usług o wartości 10 bln dolarów - informuje agencja Reutera.

Agencja przypomina, że w 2017 roku Chiny sprowadziły dobra wartości 1,84 bln dolarów - o 16 proc. (255 mld dol.) więcej w porównaniu z 2016 rokiem.

W trakcie przemówienia prezydent Chin nie wspomniał o wojnie celnej z USA, ani o planach spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem w kuluarach szczytu G20 w Buenos Aires.

Targi China International Import Expo (CIIE) potrwają do 10 listopada. W targach uczestniczy ponad 3 tys. firm i delegacji rządowych z ponad 100 krajów świata, w tym także ponad 80 przedsiębiorstw z Polski.

Waszyngton wprowadził cła na chiński eksport wart 250 mld dolarów rocznie, by ukarać Pekin za nieuczciwe praktyki handlowe, w tym kradzież technologii i brak wzajemności w barierach rynkowych. Chiny odpowiedziały taryfami na sprowadzane z USA towary warte 110 mld dolarów rocznie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA