fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Francja: gospodarka wróciła do wzrostu. To nie koniec kłopotów

Dzielnica La Defense w Paryżu
AFP
PKB Francji wzrósł w trzecim kwartale o 18,8 proc. kw./kw., po tym jak w drugim spadł o 13,7 proc. Średnia prognoz analityków sugerowała 15,4 proc. wzrostu.

Wydatki konsumentów wzrosły w trzecim kwartale o 17,3 proc. kw./kw. i były tylko o 2,1 proc. mniejsze niż rok wcześniej. Wydatki rządowe zwiększyły się natomiast o 15,4 proc. kw./kw. i 0,4 proc. r./r. Inwestycje biznesowe co prawda odbiły się o 23,3 proc. kw./kw. ale spadły o 5,1 proc. w porównaniu z takim samym okresem zeszłego roku. Eksport wzrósł o 23,2 proc. kw./kw. a import zwiększył się o 16 proc. kw./kw.

Bruno Le Maire, francuski minister finansów ostrzegł, że czwarty kwartał będzie bardzo trudny a gospodarka kraju skurczy się w tym roku o 11 proc.

- Nawet zanim prezydent Macron ogłosił w środę nowy lockdown, nowe restrykcje koronawirusowe już uderzały w ożywienie gospodarcze. Na przykład, wstępny łączny wskaźnik PMI dla sektora prywatnego spadł do 47,3 pkt w październiku a dane Google dotyczące mobilności społecznej pokazały, że ludzie podróżują mniej do miejsc wypoczynku i handlu. Nowe restrykcje oczywiście jeszcze pogorszą sprawę - twierdzi Andrew Kenningham, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA