Dziś Ukraina wypłaciła 60 mln dol. odsetek posiadaczom obligacji 10-letnich oprocentowanych na 7,95 proc. w skali roku. Chodzi o papiery z datą wykupu w 2021 r. jednak we wrześniu poziom wypłat to ok. 500 mln dol. więc albo Ukraina ogłosi moratorium na wypłatę, albo podpisze porozumienie z prywatnymi wierzycielami. O nowej, kompromisowej propozycji zachodnich wierzycieli prywatnych, dowiedział się Financial Times. Według źródeł gazety, podpisanie porozumienia jest już bliskie. Do tej pory Ukraina domagała się umorzenia 40 proc. zadłużenia, a prywatni wierzyciele, z największym amerykańskim funduszem Franklin Templeton na czele - proponowali 5 procent.

W negocjacjach prowadzonych od marca chodzi o realizację ratunkowego programu MFW. Zakłada on redukcję 15,3 mld dol. długu w ciągu czterech lat, z czego amerykański fundusz ma obligacje na ponad 7 mld dol. W sierpniu finansista Georges Soros wzywał kredytodawców do większej elastyczności i tym samym redukcji większej części długu. To by pozwoliło Ukrainie szybciej podnieść swoją gospodarkę i wrócić na rynek pożyczek międzynarodowych.

Nowa propozycja wierzycieli pozwoli podpisać porozumienie w tym tygodniu, twierdzą media. na razie brak oficjalnych stanowisk stron.