fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

75-80 mld euro pomocy dla gospodarki Niemiec

Bloomberg
Władze Niemiec przygotowują pakiet bodźców za 75-80 mld euro na wsparcie gospodarki w wychodzeniu z pandemii — podał „Bild am Sonntag".

Rząd koalicyjny wyasygnuje ponad 60 mld euro, kraje związkowe dołożą resztę — dodał tygodnik. Minister finansów Olaf Scholz (SPDF) i minister gospodarki Peter Altmeier (CDU) mają przedstawić program stymulacyjny w następnym tygodniu. Program przewiduje ulgi podatkowe, wypłaty gotówki rodzinom, dodatkowe środki dla małych firm, ulgi w spłacie zadłużenia od władz samorządowych i subwencje dla przemysłu samochodowego — odnotował Reuter.

Przewodniczy parlamentu Wolfgang Schäuble zaapelował 31 maja, by plan bodźców skupić na polityce dotyczącej klimatu, wprowadzaniu technologii cyfrowych i innowacji. — Istotne jest nie tylko samo ogłoszenie dużej sumy pieniędzy, ale także zrobienie co należy. Niektórzy myślą, że politykę wobec klimatu trzeba teraz przesunąć do tylu, ale czegoś takiego nie można poważnie bronić — powiedział tygodnikowi „Frankfurter Allgemenine Sonntagszeitug".

Dodał, że bodźce gotówkowe przy kupowaniu nowych samochodów byłyby „nie do pomyślenia". Nawiązał do wypowiedzi niektórych grup przemysłowych, które są przeciwne dopłatom do nowych samochodów po wprowadzeniu ich we Francji. Przewodniczący niemieckiego zrzeszenia producentów obrabiarek VDMA, Carl Martin Welcker powiedział tygodnikowi z Frankfurtu, że „dopłaty do kupowania aut segmentu premium i pojedyncze subwencje dyskryminują inne wyroby i generują nieoczekiwane zyski".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA