fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Marzec był najgorszym miesiącem dla amerykańskich fabryk od 1946 roku

AFP
Amerykańskie fabryki przeżyły w marcu największe spowolnienie produkcji od 1946 roku.

Według telewizji CNN w 1946 roku fabryki w USA zaczęły odchodzić od zwiększonej produkcji na potrzeby wojny. Teraz z powodu koronawirusa zaczęły ograniczać produkcję, zwalniać pracowników lub całkowicie zamykać zakłady przemysłowe.

W marcu produkcja przemysłowa w USA spadła o 5,4 proc., ponieważ prace w fabrykach produkujących samochody, samoloty i wiele innych towarów zostały wstrzymane w celu ochrony pracowników przed wybuchem COVID-19 - wynika z raportu Fed.

To największy spadek od stycznia 1946 r., kiedy to po zakończeniu II wojny światowej przemysł amerykański przestawiał produkcję z okresu wojny na produkcję nastawioną na zwykłych konsumentów.

- Produkcja przemysłowa będzie spadać dalej także w kwietniu, zarówno z powodu zamknięcia niektórych zakładów w celu rozwiązania problemów związanych z COVID-19, jak i po prostu z powodu braku popytu na niektóre produkty - uważają ekonomiści Citi Andrew Hollenhorst i Veronica Clark.

Część raportu Fed dotycząca produkcji pokazała, że produkcja w marcu spadła o 6,3 proc. w marcu, co jest największym miesięcznym spadkiem od lutego 1946 r.

Marcowe dane pokazały jak bardzo sektorowi przemysłowemu zaszkodziło trzy czynniki - brak dotychczasowych dostaw z Chin, słaby popyt i konieczność utrzymania dystansu społecznego - uważa główny ekonomista ING James Knightley.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA