fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Szwajcaria znowu na plusie

Bloom
W ostatnich trzech miesiącach minionego roku szwajcarska gospodarka wróciła na ścieżkę wzrostu, ale spadek inwestycji oznacza nieufność do perspektyw globalnego rozwoju.

Produkt krajowy brutto wzrósł w minionym kwartale o 0,2 proc. po spadku o 0,3 proc. w poprzednich trzech miesiącach. Inwestycje w sprzęt i wyposażenie spadły o 1,1 proc. i był to pierwszy spadek w kolejnych dwóch kwartałach od 2012 r. Indeks zaufania do gospodarki jest najniżej od 2015 r.

Nastawiona na eksport szwajcarska gospodarka znajduje się w obliczu licznych zagrożeń, bo pogarszają nastroje spory handlowe miedzy USA i Chinami, globalna gospodarka traci impet, a wyjątkowo słabo wygląda strefa euro. Włochy zakończyły miniony rok w recesji, a Niemcy uniknęły jej tylko o włos. Od początku roku słabnie indeks zaufania w strefie euro, a chińska gospodarka wykazuje tylko ograniczone oznaki stabilizacji.

W dodatku szwajcarski przemysł spodziewa się słabszego wzrostu zamówień w tym roku, gdyż słabnie popyt na jego największych rynkach. Szwajcarski bank centralny prognozuje spowolnienie tempa wzrostu w tym roku do 1,5 proc. Wśród przyczyn prezes banku Thomas Jordan wymienił „polityczne błędy" w sporze handlowym, brexit i polityczne napięcia w Europie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA