fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Koszt lockdownów w USA: 6 mln dolarów za jedno życie

AFP
Lockdowny w USA uratowały od marca do końca maja życie 29 tys. ludzi, ale kosztowały gospodarkę 169 mld dol. Koszt uratowania jednego życia wynosił więc około 6 mln dol. - mówią wyliczenia naukowców z uczelni biznesowej HEC Paris oraz mediolańskiego Uniwersytetu Bocconi.

- Gubernatorzy wprowadzający lockdowny jednocześnie ratowali życia i redukowali aktywność gospodarczą - twierdzi Jean-Noel Barrot, wykładowca HEC Paris.

Czytaj także: JPMorgan: Gospodarka USA się skurczy i to znacznie

Jego zdaniem nowa fala lockdownów może mieć mniejszy wpływ na zmniejszenie liczby zakażeń niż poprzednia, gdyż ludzie i tak już mocno zmienili swoje zachowania i np. często noszą maseczki. - Potrzebujemy planu, w którym unikniemy spalenia tak dużej części naszego wspólnego bogactwa, by pozostać przy życiu - uważa Barrot.

Od początku roku na Covid-19 oficjalnie zachorowało 12,4 mln ludzi w USA, a zmarło blisko 258 tys. Na koniec maja zgonów na tę chorobę było 109 tys. Wpływ lockodwnów na ograniczenie jej ilości jest kwestią sporną. W czerwcu w magazynie „Nature” opublikowano analizę mówiącą, że bez lockdownów na początku kwietnia byłoby 5,2 mln zakażeń, gdy było ich wówczas oficjalnie 365 tys. Badacze z Columbia University szacowali zaś, że dałoby się ocalić 35 tys. osób, gdyby restrykcje w USA wprowadzono tydzień wcześniej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA