fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Ukraina liczy na MFW. Chce co najmniej 8 mld dol. kredytu

Adobe Stock
Co najmniej 8 mld dol. kredytu ma dostać Ukraina z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Pierwsze pieniądze już w maju.

- Spodziewamy się do końca roku otrzymać 4 mld dol. z MFW. Pierwsza transza - 2 mld dol. Będzie w maju - zapowiedział Daniła Getmancew szef Komitety Finansowego Rady Najwyższej Ukrainy informuje portal liga.net.

Na koniec marca parlament zaakceptował w pierwszym czytaniu ustawę o regulacjach bankowych - warunek niezbędny do dalszej współpracy Kijowa z MFW. Ostatniego dnia marca Ukraina spełniła kolejny warunek funduszu - przyjęła ustawę o obrocie ziemią rolną, de facto tworzącą rynek do swobodnego obrotu ziemią.

Prezydent Wołodymyr Zełenski liczy, że Ukraina otrzyma z MFW, Banku Światowego i Unii łączną pomoc w kwocie 10 mld dol.

- Te 10 miliardów już widzę. Do tego codziennie rozmawiam z liderami z takich państwa jak ZEA, Azerbejdżan, Kanada, Niemcy, USA. Będziemy mieć więcej pieniędzy, czy to w formie pomocy humanitarnej, czy to w formie ulgowych kredytów, wszystko zależy od sygnału, jaki te kraje dostaną. Co to za sygnał? To podpisane memorandum z MFW, to dowód zaufana w stosunku do Ukrainy - mówił w weekend prezydent na forum parlamentu.

W grudniu 2019 r. Ukraina i MFW osiągnęły porozumienie w sprawę kredytu na 65 mld dol. Na trzy lata. Ostateczną decyzję o nowym programie pomocowym ma zatwierdzić rada Dyrektorów MFW, ale jak informuje agencja Unian, dokładna data posiedzenia nie została jeszcze ustalona.

W końca marca MFW informował o postępach w negocjacjach z Ukrainą. Wtedy fundusz czekał już tylko na dwie ustawy - o regulacjach bankowych i o ziemi rolnej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA