Ukraina liczy na MFW. Chce co najmniej 8 mld dol. kredytu

Co najmniej 8 mld dol. kredytu ma dostać Ukraina z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Pierwsze pieniądze już w maju.

Aktualizacja: 20.04.2020 14:18 Publikacja: 20.04.2020 14:14

Ukraina liczy na MFW. Chce co najmniej 8 mld dol. kredytu

Foto: Adobe Stock

- Spodziewamy się do końca roku otrzymać 4 mld dol. z MFW. Pierwsza transza - 2 mld dol. Będzie w maju - zapowiedział Daniła Getmancew szef Komitety Finansowego Rady Najwyższej Ukrainy informuje portal liga.net.

Na koniec marca parlament zaakceptował w pierwszym czytaniu ustawę o regulacjach bankowych - warunek niezbędny do dalszej współpracy Kijowa z MFW. Ostatniego dnia marca Ukraina spełniła kolejny warunek funduszu - przyjęła ustawę o obrocie ziemią rolną, de facto tworzącą rynek do swobodnego obrotu ziemią.

Prezydent Wołodymyr Zełenski liczy, że Ukraina otrzyma z MFW, Banku Światowego i Unii łączną pomoc w kwocie 10 mld dol.

- Te 10 miliardów już widzę. Do tego codziennie rozmawiam z liderami z takich państwa jak ZEA, Azerbejdżan, Kanada, Niemcy, USA. Będziemy mieć więcej pieniędzy, czy to w formie pomocy humanitarnej, czy to w formie ulgowych kredytów, wszystko zależy od sygnału, jaki te kraje dostaną. Co to za sygnał? To podpisane memorandum z MFW, to dowód zaufana w stosunku do Ukrainy - mówił w weekend prezydent na forum parlamentu.

W grudniu 2019 r. Ukraina i MFW osiągnęły porozumienie w sprawę kredytu na 65 mld dol. Na trzy lata. Ostateczną decyzję o nowym programie pomocowym ma zatwierdzić rada Dyrektorów MFW, ale jak informuje agencja Unian, dokładna data posiedzenia nie została jeszcze ustalona.

W końca marca MFW informował o postępach w negocjacjach z Ukrainą. Wtedy fundusz czekał już tylko na dwie ustawy - o regulacjach bankowych i o ziemi rolnej.

Gospodarka
Zagrożenie dla gospodarki. Polaków szybko ubywa
Gospodarka
Niepokojący bezruch w inwestycjach nad Wisłą
Gospodarka
Poprawa w konsumpcji powinna nadejść, ale wyzwań nie brakuje
Gospodarka
20 lat Polski w UE. Dostęp do unijnego rynku ważniejszy niż dotacje
Gospodarka
Bez potencjału na wojnę Iranu z Izraelem