- Nie chcemy żeby zniknął przemysł europejski - powiedział Morawiecki dodając w tym kontekście, że warto zastanowić się nad tzw. podatkiem śledzącym ślad węglowy na granicach zewnętrznych UE, który spowodowałby, że przemysły stalowy, cementowy, produkcji szkła czy nawozów sztucznych miałyby wyrównane pole gry względem konkurencji z Chin, Indii, USA i innych rejonów świata.

Czytaj także: Macron: Musimy zacieśniać nasze relacje

Wspomniany podatek cyfrowy opracowywany jest w ramach OECD i mógłby stanowić nowe źródła wspólnego budżetu Unii Europejskiej.

Jak relacjonował polski premier, politycy rozmawiali też o podatku VAT i potrzebie skutecznej walki z mafiami vatowskimi na poziomie europejskim, a także o likwidacji barier na jednolitym rynku i wspólnej polityki w odniesieniu do technologii 5G, co, w ocenie Morawieckiego, wzmocniłoby "naszą pozycję względem zagranicznych dostawców tych usług".

Na oficjalnej stronie premiera czytamy, że „Polska i Francja wspólnie uznają, że UE powinna ułatwiać wdrażanie wspólnych inicjatyw wzmacniających europejską bazę przemysłową i integrujących europejskie łańcuchy wartości”. Ponadto „nasze kraje chcą, aby walka z uchylaniem się od podatków i obchodzeniem podatków stała się priorytetem w Europie, szczególnie w dziedzinie podatku VAT”. Dodatkowo „Polska i Francja wspierają prędkie wzmocnienie przepisów UE i działania przeciwko przestępstwom finansowym, praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu”.