fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

#RZECZoBIZNESIE: Konrad Nowakowski: Śmieci to problem społeczny, a nie branży odpadów

tv.rp.pl
Trzeba myśleć o gospodarce odpadami i minimalizować ilość wytwarzanych odpadów – mówi Konrad Nowakowski, prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Gość zaznaczył, że branża odpadów ma sobie poradzić z problemem śmieci, a przecież to nie jest jej problem. - To jest społeczny problem i wyzwanie dla nas wszystkich. Branża robi wszystko, żeby w sposób ekonomiczny przetwarzać odpady na nowe dobra, nowe surowce - tłumaczył Nowakowski.

Dodał, że cała branża produkcji opakowań robi wszystko, żebyśmy kupowali więcej. Media i reklamy też robią swoje. - Ale to konsumenci decydują co kupują – mówił.

Zaznaczył, że trzeba myśleć o gospodarce odpadami i minimalizować ilość wytwarzanych odpadów. - To zależy od konsumenta, poprzez całe etapy produkcji, logistyki, do producenta. Producenci mają bardzo dużo wyzwań w tym zakresie również – ocenił gość.

W połowie 2019 r. mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące m.in. gospodarki odpadami, zaostrzające obecne normy. Coraz więcej odpadów trzeba będzie powtórnie wykorzystywać, a to co się da recyklować nie może być spalane.

Nowakowski tłumaczył, że polski model gospodarki odpadami ma 2 nogi.

- Jedna to są środki, które przeznaczają firmy, które wprowadzają opakowania na rynek. One będą musiały więcej dofinansować system. Wiadomo, że będzie to wliczone w cenę produktu – tłumaczył.

-Druga strona medalu, to my jako konsument. Każdy z nas wytwarza odpady i płaci na rzecz gminy. Musimy mieć motywator, żebyśmy prowadzili prace segregacji. Bez tego nie będzie dobrych surowców wtórnych. Konsekwencją ogólnych zapisów, że musimy przetwarzać coraz więcej i skutecznej odpady, znaleźć dla nich coraz więcej zastosowań, jest taka, że gdzieś te koszty będą rozkładane. Jeśli ktoś nie będzie segregował odpadów, to będzie płacił dużo. Będzie też sprawdzana segregacja – dodał.

Gość zauważył, że branża piwna to dobry przykład, żeby pokazywać, iż jednak kaucja na opakowania szklane funkcjonuje. - Rynek opakowań wielokrotnego użycia chyba będzie się rozwijał – ocenił.

- Nie odejdziemy jednak całkowicie od opakowań z tworzyw sztucznych, ponieważ ich podstawową zaletą jest to, że bardzo zabezpieczają produkt – dodał.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA