fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Brexit będzie ciosem dla Unii

Rzeczpospolita
Jeszcze kilka lat temu premier David Cameron był pewien, że wygra referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej - uważa Jędrzej Bielecki, dziennikarz "Rzeczpospolitej". W ostatnich dniach i tygodniach sprawy się jednak mocno skomplikowały.

23 czerwca w Wielkiej Brytanii odbędzie się referendum na temat wyjścia z Unii Europejskiej.

Premier David Cameron liczył, że z tym referendum będzie tak jak z referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Sprawy się jednak skomplikowały w ostatnim czasie.

Problemy ma sam premier Cameron z powodu zamieszania w skandal tzw. Panama Papers. Jego ojciec miał fundusz w tzw. raju podatkowym a premier z niego korzystał i nie płacił podatków w Wielkiej Brytanii.

Obecnie zwolenników wyjścia i pozostania w UE jest na Wyspach mniej więcej tyle samo. Znaczenie będzie miał każdy głos. Ostatnie sondaże pokazują różnicę 1 lub 2 punktów procentowych raz dla zwolenników, raz dla przeciwników pozostania W.Brytanii w UE.

Brexit będzie ciosem dla UE. Wielka Brytania jest jednym z najważniejszych - pod względem gospodarczym, finansowym oraz militarnym i politycznym krajów UE. Jej wyjście ze struktur unijnych poważnie osłabi całą UE. Może tez dać przykład innym krajom, które zechcą opuścić Unię, na przykład Dania czy Szwecja.

Brexit może być też problemem dla Wielkiej Brytanii, która jest jednym z ważniejszych centrów finansowych Europy i siedziba wielkich korporacji międzynarodowych. Duże banki i korporacje mogą zechcieć uciec na kontynent - do Frankfurtu nad Menem lub Paryża. Światowe rynku już boja się ewentualnego Brexitu - na co wskazuje osłabienie się funta. - Rynki są coraz bardziej nerwowe - podkreśla Bielecki.

Przeciwko Brexitowi jest też Szkocja, która chce zostać w UE. W razie wyjścia z Unii W.Brytanii to może dojść do kolejnego referendum w sprawie oddzielenia się Szkocji. To referendum mogą wygrać separatyści.

Co Brexit oznacza dla Polski. Osłabienie Unii jest uderzeniem w polski interes narodowy - polskie firmy i polskich pracowników. - W żywotnym interesie Polski jest, by W.Brytania została w unii - podkreśla Jędrzej Bielecki.

Co z Polakami na Wyspach? Następcy Camerona, po ewentualnym wyjściu z UE - prawdopodobnie zechcą ograniczyć imigrację i prawa imigrantów. W tym i Polaków.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA