Czarne chmury nad giełdą

Mimo że w strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju rynek kapitałowy wskazany jest jako filar gospodarki, nie poświęcono mu ani sekundy.

Aktualizacja: 30.10.2016 21:42 Publikacja: 30.10.2016 19:41

Czarne chmury nad giełdą

Jest to tym bardziej zaskakujące, kiedy spojrzymy na statystyki. W tym roku na głównym parkiecie zadebiutowało zaledwie 16 podmiotów, z czego aż siedem przeniosło notowania z NewConnect. Prym wiodą z kolei wycofujący spółki z obrotu. Przykładem może być rybny Graal, którego prezes Bogusław Kowalski chciałby przejmować i zwiększać eksport, ale twierdzi, że na giełdzie kapitału nie znajdzie.

– Spółki więcej oddają w formie dywidend, niż zarabiają – jako rynek w tym roku oddały o ponad 11 mld zł więcej, niż zarobiły. Pieniądz płynie nie od inwestorów do emitentów, ale od emitentów do inwestorów, czyli giełda nie finansuje rozwoju gospodarczego – wskazuje Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. – Dzieje się tak, bo dwie najważniejsze grupy akcjonariuszy, czyli Skarb Państwa i OFE, ekstremalnie skróciły perspektywę osiągania korzyści. Skarb potrzebuje pieniędzy tu i teraz, aby realizować potrzeby rządu, a OFE potrzebują pieniędzy na suwak, czyli na realizację pomysłu poprzedniego rządu – dodaje.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Giełda
WIG20 z trudem brnie na nowe szczyty
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Giełda
Rynek kapitałowy dzięki innowacyjnym spółkom może wrzucić wyższy bieg
Giełda
Rynek nie przejął się listami Trumpa w sprawie ceł
Giełda
Spokojny początek tygodnia na GPW
Giełda
Mniej na sponsoring i cele społeczne. Spółki z WIG20 ograniczają wydatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama