fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Ewakuacja inwestorów z polskiej giełdy

Covid-19 straszy GPW
Bloomberg
Inwestorzy wyprzedają akcje spółek na GPW. Kolejny skok liczby zakażonych Covid-19 nad Wisłą powoduje, że warszawski parkiet jest najgorszym w Europie.

WIG20 rozpoczął sesje na minusie i już po kilku godzinach spadek wynosił ponad 2 proc. Obecnie blue chips znajdują się na poziomie 1690 pkt., co oznacza spadek o 1,7 proc. Wśród największych spółek tylko jedna świeci na zielono. KGHM zyskuje dziś 1,7 proc. Na drugim końcu tabeli znajduje się Tauron. Notowania spółki spadają o 6,5 proc.

Wydaje się, że inwestorzy boją się o stan polskiej gospodarki w miarę nasilania się epidemii. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś, że odnotowano 4739 nowych zakażeń koronawirusem. To najwięcej od początku epidemii. Zmarły kolejne 52 osoby, a łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u ponad 116 tys. osób.

Małym i średnim spółkom również nie udało się powstrzymać fali podaży. mWIG40 traci ponad 1,3 proc. Głównymi winowajcami są DataWalk i Kruk. Obie spółki tanieją o ponad 4 proc. Opór stawia natomiast Biomed-Lublin, który drożeje o 3,8 proc. Z kolei sWIG80, podobnie jak indeks średnich spółek traci 1,3 proc.

Liderem wzrostów wśród spółek z głównego parkietu GPW jest Magna Polonia. Z uwagi na ogromny popyt inwestorów, handel akcjami spółki był niemożliwy przez kilka dni. W piątek w końcu notowania ruszyły i rosną o ponad 50 proc. Impuls do zakupów dała informacja, że firma zależna Emapa podpisała umowę na świadczenie usług dla Apple'a.

Mimo usilnych prób indeks małej giełdy również zszedł pod kreskę. NCIndex traci obecnie ponad 1 proc. Oznacza to, że piątkowa sesja prawdopodobnie zatrzyma wzrostową serię tego indeksu. Przypomnijmy, że ostatnie sześć sesji NCIndex kończył na plusie.

Polska giełda znajduje się dziś w ogonie Europy, gdzie główne indeksy świecą na zielono. Francuski CAC40 rośnie o 0,6 proc., brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,7 proc., a niemiecki DAX jest 0,2 proc. na plusie. Ponadto kontrakty futures wskazują, że na otwarciu amerykańskiej sesji indeksy powinny zyskiwać.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA