fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

WIG20 kontynuuje zwyżkę

GPW
Bloomberg
Początek piątkowej sesji należy do byków. Największe spółki z warszawskiego parkietu oddalają się w górę od poziomu 2200 pkt.

WIG20 po mocnej czwartkowej sesji kontynuuje rajd. Przypomnijmy, że wczoraj indeks blue chips zyskał blisko 2 proc., i wzbił się powyżej 2200 pkt. Motorem napędowym był CD Projekt, który również dziś jest drożeje najmocniej w indeksie, o 2,5 proc. Z kolei JSW zyskuje 2,2 proc. WIG20 krótko po starcie znajduje się na poziomie 2220 pkt., co oznacza wzrost o 0,6 proc.

W przypadku małych i średnich spółek nastroje są mieszane. mWIG40 spada o 0,2 proc., a sWIG80 rośnie o 0,3 proc.

Wiele spółek opublikowało dziś wyniki za I kwartał. Wśród nich jest największy polski bank. PKO BP miał w I kwartale 1,177 mld zł zysku netto, o 134 proc. więcej rok do roku. Wynik był również lepszy od prognoz analityków.

Wczorajsza sesja na Wall Street przebiegała w dobrych nastrojach, jednak na celowniku sprzedających znalazły się spółki technologiczne. Inwestorzy z optymizmem patrzą na kolejne dane, które świadczą o poprawie sytuacji w gospodarce. W tygodniu zakończonym 22 maja liczba wniosków złożonych po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 406 tys. To najniższy poziom od początku pandemii.

Ponadto amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych podało, że PKB wzrósł w pierwszym kwartale o 6,4 proc. rok do roku. Odczyt ten był zgodny ze wstępnymi szacunkami.

Dow Jones wzrósł w czwartek o 0,4 proc. Jednak na minusie dzień zakończyli giganci tacy jak Apple, Amazon, Microsoft czy Alphabet. Nasdaq zamknął się przy linii środowego zamknięcia, a S&P 500 wzrósł o skromne 0,1 proc.

Na azjatyckich giełdach motorem napędowym był japoński indeks Nikkei, który zyskał ponad 2 proc. Chiński Shanghai Composite pod koniec handlu zszedł pod kreskę i spadał o 0,4 proc. Na giełdzie w Hongkongu zadebiutował JD Logistics, logistyczna spółka należąca do giganta e-commerce JD.com. Notowania rosły na początku sesji o 14 proc., dzięki czemu kapitalizacja sięgnęła 36 mld USD.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA