fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Niedźwiedzie w przewadze

Bloomberg
W piątek WIG20 spadł o 0,6 proc. do 1939 pkt., choć w najgorszym momencie spadał do 1928 pkt. W drugiej części sesji niedźwiedzie zdobyły przewagę. Pomogły im w tym dane z amerykańskiej gospodarki i spadkowy początek sesji na Wall Street.
Piątkowy poranek nie zapowiadał szturmu niedźwiedzi. Indeks WIG20 wystartował na poziomie czwartkowego zamknięcia. Neutralny start był pokłosiem spokoju na rynkach w Stanach Zjednoczonych i Azji. Indeks S&P500 wzrósł w czwartek o symboliczne 0,02 proc., a Nikkei225 stracił tylko 0,37 proc. Ponadto opublikowane w nocy dane z chińskiej gospodarki okazały się bliskie lub nieco lepsze od oczekiwań. PKB w pierwszym kwartale, w układzie rok do roku wyniosło 6,7 proc., czyli tyle ile prognozowano. Produkcja przemysłowa sięgnęła natomiast 6,8 proc. (prognoza 5,9 proc.), a sprzedaż detaliczna 10,5 proc. (prognoza 10,4 proc.). Ponadto dane o produkcji przemysłowej w Japonii były lepsze od oczekiwań, co również miało pozytywny wpływ na poranne nastroje. Po kwadransie notowań WIG20 tracił 0,4 proc. i oscylował przy 1944 pkt. Lekkie cofnięcie wydawało się naturalnym ruchem po dwóch wzrostowych sesjach z rzędu.
Do południa indeks blue chips utrzymywał się w wąskim 10-pkt paśmie wahań. Kolejne godziny przyniosły jednak coraz śmielsze ataki niedźwiedzi i stopniowo strata WIG20 zaczęła zbliżać się do 1 proc. Dodatkowo dane makro ze Stanów Zjednoczonych okazały się gorsze od prognoz. Produkcja przemysłowa w marcu, w układzie miesiąc do miesiąca, spadło o 0,6 proc. (prognoza 0 proc.). Wykorzystanie mocy produkcyjnych również rozczarowało (74,8 proc. wobec oczekiwanych 75,4 proc.), podobnie jak odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan (89,7 pkt wobec prognozy 91,9 pkt). Dane przełożyły się oczywiście na słabsze otwarcie na Wall Street. Zaraz po starciu handlu S&P500 zanurkował w okolicę 2078 pkt, co również szkodziło naszemu rynkowi. W najgorszym momencie WIG20 spadał do 1928 pkt. Końcówka notowań i niezawodny ostatnio fixing pozwoliły poprawić ten rezultat. Ostatecznie WIG20 spadł w piątek o 0,6 proc. do 1939 pkt. Z perspektywy całego tygodnia istotne jest to, że bariera 1900 pkt została obroniona i znów byki mają realne szanse ataku na 2000 pkt. Tam przebiega teraz 200-sesyjna średnia krocząca, które pokonanie będzie silnym sygnałem kupna. Na koniec warto dodać, że mimo pogorszenia nastrojów w drugiej części sesji, na rynku nie zabrakło spółek bijących rekordy notowań. Kursy akcji aż 11 emitentów ustanowiły roczny szczyt. Mowa o firmach: Asbis, Arctic Paper, Nowa Gala, CNT, City Service, IM Company, Mennica, OEX, Pamapol, Seko i Wikana.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA