fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Rynek kapitałowy potrzebuje wsparcia rządu

Iwona Sroka, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.
materiały prasowe
W piątek w Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczyna się konferencja Izby Domów Maklerskich, której hasłem przewodnim jest „Rynek kapitałowy dla budowania dobrobytu Polaków".

Iwona Sroka, prezes KDPW, podkreśla, że jeśli rynek kapitałowy ma się dalej rozwijać, to potrzebuje on wsparcia rządu.

– Wszystkie globalne centra finansowe korzystają z pomocy władz i polityków. Niektóre posiadają nawet dedykowane instytucje stworzone po to, by promować rynek finansowy, inne tworzą korzystne dla inwestorów przepisy podatkowe czy związane z rejestracją spółek. I mam tu na myśli rynki o wiele bardziej rozwinięte niż Polska. Dlatego moim zdaniem wsparcie rządu jest nam niezbędne. Zwłaszcza w obecnej sytuacji rynkowej – mówi Sroka.

Jak podkreśla, co prawda końcówka ubiegłego i początek obecnego roku może napawać optymizmem, ale i tak rynek stoi przed wieloma wyzwaniami. – Widzimy spadek obrotów na GPW rok do roku i niską płynność rynku. Mniejsze wolumeny obrotu pochodnymi. W 2016 r. znacznie więcej zyskiwały zarówno rynki wschodzące (Budapeszt czy Stambuł), jak i dojrzałe rynki Europy. Znacząco spadła rola giełdy jako mechanizmu finansującego rozwój przedsiębiorstw. Moim zdaniem bez odpowiedniego wsparcia państwa wszystkich problemów rynku nie będzie można rozwiązać – podkreśla Sroka.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA