fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Forum w Davos

Davos. Polska traci w rankingu innowacyjności

123RF
Najbardziej innowacyjnym krajem na świecie pozostaje Korea Południowa – wynika z opublikowanego w Davos Rankingu Innowacyjność rokrocznie publikowanego przez Bloomberga.

Na kolejnych miejscach są Niemcy (awans o 2 miejsca w porównaniu z 2018) oraz Finlandia, która w 2018 była na 7. miejscu. 

Koreańczycy są najlepsi, bo nieustannie inwestują właśnie w najnowocześniejsze, najbardziej zaawansowane technologie, a rządowe programy promują start-upy. Jako zagrożenie dla tych programów wymieniane jest jednak to, że centrami innowacyjności w tym kraju pozostają często skostniałe w zarządzaniu czebole i rodzinne konglomeraty, gdzie zarządzanie i przepływy finansowe nie są do końca przejrzyste.

Polska nadal zalicza się do „dość” innowacyjnych krajów, ale w rankingu spadła na 22 miejsce z 21 rok temu. Co ciekawe najwyżej w przypadku naszego kraju oceniono edukację przygotowującą do innowacyjności. W tym przypadku Polska znalazła się na 16. pozycji na 60, które zostały uwzględnione w rankingu. Najniżej (40. pozycja) została oceniona polska produktywność, co ciekawe jednak np. Niemcy znalazły się także na odległej 26 pozycji, a Chiny dopiero na 47., chociaż w ogólnym rankingu Kraj Środka awansował z miejsca 19. na 16. I dzięki ocenianym jako kontrowersyjne sukcesom Huawei Technologies i inwestycjom w R&D Chińczycy wyprzedzili Wielką Brytanię, gdzie wyraźnie spadają nakłady na inwestycje technologiczne.

Czytaj także:  Niechęć do imigrantów osłabia Polskę w konkurencji o talenty 

Krajem, w którym produktywność oceniono najwyżej jest Irlandia (14 pozycja).

Zresztą w rankingu Bloomberga, który agencja publikuje od 7 lat, jest znacznie więcej zaskoczeń. Stany Zjednoczone ze swoją Doliną Krzemową i okolicami są dopiero na 8. miejscu, to zresztą i tak lepiej niż rok temu, kiedy ze względy na kłopoty w szkolnictwie Stany Zjednoczone zjechały poniżej topowej 10. Z kolei wysokie miejsce Niemcy zawdzięczają przede wszystkim dzięki przemysłowi samochodowemu, inwestycjom firm wchodzących w skład Grupy Volkswagena oraz Boscha i Daimlera. W tym kraju jednak pojawiło się zagrożenie niedoboru profesjonalistów, którą może pogłębić zmieniająca się polityka imigracyjna.

Zaskakujący jest spadek Szwecji, która „zjechała ” z 2. na 7 miejsce i awans Chin oraz Izraela ze względu na liczbę rejestrowanych patentów. Co ciekawe Izraelczycy w opatentowaniu swoich wynalazków wyprzedzili Szwedów, Singapur oraz Japonię, która przecież podobnie jak Niemcy ma innowacyjną motoryzację.

Na końcu rankingu znalazły się Tunezja i Ukraina. Obydwa te kraje nie zmieściły się w topowej 50. Trudno jednak jest wymagać od krajów, które toczą wojnę z terroryzmem, czy mają otwarty konflikt ze światowym mocarstwem, aby kładły nacisk na innowacyjność, skoro muszą się uporać z całkiem przyziemnymi problemami.

W tegorocznym rankingu po raz pierwszy znalazły się Indie, Meksyk, Wietnam i Arabia Saudyjska. Dla Indii jest bardzo pozytywna wiadomość, bo dowodzi, że ten kraj nie jest już wyłącznie zapleczem dla innowacyjnych światowych gigantów, ale ma już własną politykę wspierającą innowacje.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA