fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Już ponad pół setki miast partnerami PAIZ

Osiem miast dołączyło do grona partnerów Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIZ).
We wtorek 15 grudnia umowy z Agencja podpisali prezydenci Chełmu, Legnicy, Piekar Śląskich, Płocka, Skarżyska-Kamiennej, Świętochłowic, Zabrza i Zgierza.
Współpraca Agencji z samorządami zaczęła się w 2009 roku. Obecnie PAIZ ma umowy partnerskie już z 55 miastami. W ramach współpracy Agencja szkoli urzędników w tworzeniu i promowaniu ofert inwestycyjnych, zarządzaniu bazami danych i wykazami terenów greenfield czy działkami pod nowe przedsięwzięcia. Dzięki bazom ofert przygotowanych przez samorządy PAIZ może dopasowywać je do profilu obsługiwanych inwestorów.
- Dobry klimat inwestycyjny to efekt pracy samorządów. Tylko miasta aktywne, posiadające kompleksową strategię inwestycyjną mogą walczyć o inwestycje. Niezbędne jest podejście systemowe – mówił na spotkaniu z samorządowcami wiceprezes PAIZ Michał Dąbrowski. Agencja deklaruje, że niezależnie od wielkości gminy, inwestor trafiający do miasta partnerskiego PAIZ, dzięki współpracy z Agencją, otrzyma pakiet niezbędnych informacji oraz profesjonalne doradztwo, mające ułatwić decyzję inwestycyjną.
W listopadzie PAIZ negocjowała 169 projektów, których łączna wartość sięga 3,57 miliarda euro. Gdyby wszystkie udało się zrealizować, zatrudnienie znalazłoby przy nich około 32,5 tys. osób. Najwięcej nowych przedsięwzięć planują firmy ze Stanów Zjednoczonych – w portfelu Agencji znajduje się 49 projektów o łącznej wartości 356,9 mln euro. Mogą utworzyć przeszło 7,3 tys. nowych miejsc pracy. Na drugim miejscu znajdują się inwestorzy niemieccy z 20 projektami. Ich wartość przekracza 306 mln euro, a planowane zatrudnienie to 3,7 tys. osób. Na miejscu trzecim znajdują się firmy włoskie: ich plany to 11 inwestycji o nakładach prawie 220 mln euro i planowanym zatrudnieniu zbliżonym do poziomu 1,4 tys. osób.
Według inwestorów, Polska utrzymuje wysoki poziom ocen dla zasadności lokowania nowych projektów inwestycyjnych. W najnowszym badaniu koniunktury przeprowadzanym co roku przez 16 niemieckich izb przemysłowo-handlowych działających w regionie, Polska została liderem atrakcyjności inwestycyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA