Fragment krzywej rentowności amerykańskich obligacji się odwrócił. Rentowność papierów trzyletnich wynosiła we wtorek 2,82 proc., a pięcioletnich 2,81 proc. Ostatni raz dochodowość trzylatek przebiła dochodowość pięciolatek w 2007 r. Analitycy spodziewają się, że wkrótce może dojść do odwrócenia krzywej rentowności również w przypadku amerykańskich obligacji dwuletnich i dziesięcioletnich.

We wtorek po południu rentowność dwulatek wynosiła 2,82 proc. (i była przez pewien czas nawet nieznacznie wyższa niż trzylatek), a dziesięciolatek 2,96 proc. Różnica pomiędzy nimi stała się najniższa od 2007 r. – Odwrócenie krzywej rentowności w krótszym jej fragmencie potwierdza, że cykl podwyżek stóp procentowych dokonywanych przez Fed jest bliższy zakończenia niż większość inwestorów przewidywała. Spodziewamy się, że następne będą obligacje dwuletnie i dziesięcioletnie. Do odwrócenia ich rentowności dojdzie w przyszłym roku, gdy inwestorzy będą bardziej „niedźwiedzio" nastawieni do ryzykownych aktywów, a przy tym Fed będzie wolniej podwyższał stopy procentowe – prognozuje Antoine Bouvet, strateg z Mizuho International.

Odwrócenie krzywej rentowności jest uznawane przez analityków za sygnał mogący świadczyć o zbliżającej się recesji. Czy jest tak rzeczywiście, podjęli się zbadać ekonomiści z oddziału Fedu w San Francisco. Z ich analizy wynika, że odwrócenie się krzywej rentowności jest rzeczywiście dobrym wskaźnikiem nadchodzącej recesji. Jednakże sygnał ten jest często niewłaściwie mierzony. Inwestorzy uważnie obserwują różnicę pomiędzy rentownościami dziesięciolatek i dwulatek, a powinni przyglądać się różnicy pomiędzy dziesięciolatkami a trzymiesięcznymi bonami skarbowymi. A ona wciąż jest dosyć duża. We wtorek rentowność trzymiesięcznych bonów skarbowych wynosiła 2,4 proc.

Dane historyczne wskazują, że od momentu, w którym rentowność dwulatek przebija rentowność dziesięciolatek, do początku recesji w USA mogą upłynąć nawet ponad dwa lata. Ostatnim razem do takiej inwersji rentowności doszło w styczniu 2006 r. Recesja zaczęła się 23 miesiące później, a indeks S&P 500 zyskał do tego momentu prawie 15 proc. Poprzednim razem rentowność dwulatek przebiła rentowność dziesięciolatek w maju 1998 r. Recesja zaczęła się dopiero w drugim kwartale 2001 r., a S&P 500 wzrósł o 6 proc. Wcześniej do inwersji na krzywej rentowności doszło w grudniu 1988 r. USA wpadły w recesję dopiero 20 miesięcy później, a S&P 500 wzrósł w tym czasie o 28,5 proc.