Partnerstwo publiczno-prywatne pozwoli samorządom zaoszczędzić energię

Samorządy odczuwają skutki wzrostu cen energii i poszukują rozwiązań, które pozwolą im ograniczyć stale rosnące koszty.

Publikacja: 02.07.2019 06:50

Partnerstwo publiczno-prywatne pozwoli samorządom zaoszczędzić energię

Foto: Adobe Stock

Sposobem na ograniczenie zużycia energii cieplnej lub elektrycznej może być zastosowanie rozwiązań efektywnych energetycznie – w sektorze budynków publicznych, mieszkalnictwa oraz oświetlenia ulicznego. Tego typu przedsięwzięcia mogą być wdrażane także przy współpracy z partnerem prywatnym - w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Czytaj też:

Ceny prądu: samorządy chcą większej ochrony

Miasta i gminy przepłacają za prąd

Szukanie rozwiązań

Wysokie ceny za prąd zmuszają samorządy do szukania rozwiązań pozwalających na obniżeniu kosztów utrzymania energetycznego budynków oraz oświetlenia ulicznego. Często projekty z sektora efektywności energetycznej realizowane są przez jednostki samorządu terytorialnego przy współpracy z partnerami prywatnymi. Jak wynika z dotychczasowej praktyki partnerstwa publiczno-prywatnego sektor efektywności energetycznej jest jednym z sektorów, w których najczęściej wykorzystuje się formułę PPP (obok sektora sportu i turystyki oraz sektora infrastruktury drogowej). Zgodnie z „Analizą rynku PPP za okres od 2009 r. do 31 grudnia 2018 r." w ramach sektora efektywności energetycznej wszczęto w sumie 50 postępowań PPP, co przełożyło się na 20 zawartych kontraktów.

W ramach projektów PPP z sektora efektywności energetycznej zadaniem partnera prywatnego jest najczęściej –oprócz wykonania stosownych prac projektowych oraz budowlanych – ponoszenie ryzyka zapewnienia gwarantowanego poziomu oszczędności energii cieplnej lub elektrycznej oraz zapewnienie technicznej sprawności zainstalowanych urządzeń i systemów w cyklu długoletnim.

Konieczne jest zatem w tym zakresie wykorzystanie unikalnego know-how partnerów prywatnych – w szczególności poprzez zastosowanie odpowiednich rozwiązań technologicznych. Przykładowo, w ramach dotychczas realizowanych projektów partnerstwa publiczno-prywatnego z sektora efektywności energetycznej, partnerzy prywatni wykorzystywali w szczególności zintegrowane systemy grzewcze (poprzez zdalne sterowanie nimi), odnawialne źródła energii, zdalne systemy monitoringu i zarządzania energią (także pomieszczeniowe) oraz przeprowadzali modernizację oświetlenia wewnętrznego budynków.

Jakie korzyści

Zastosowanie wskazanych technologii pozwalało zmniejszyć zużycie energii oraz koszty utrzymania budynków. Istotne jest, że na etapie utrzymania (a więc już po oddaniu obiektu do użytku i zakończeniu wszelkich prac budowlanych), to partner prywatny odpowiada za prawidłowość funkcjonowania zastosowanych rozwiązań.

Oznacza to, że podmiot publicznie nie musi angażować dodatkowych specjalistów do utrzymywania zainstalowanych systemów. Warto podkreślić, że zastosowanie między innymi systemów grzewczych umożliwiających zdalne kontrolowanie temperatury w pomieszczeniu czy umożliwiające zaprogramowanie temperatury w określonych porach dnia (np. w dzień wyższa, gdy pomieszczenie jest użytkowane, a nocą i w dni wolne niższa) pozwala na osiągnięcie od kilku do nawet kilkunastu procent oszczędności zużycia energii w skali roku.

W formule partnerstwa publiczno-prywatnego samorządy dokonują również budowy lub wymiany oświetlenia ulicznego. W ramach tego typu projektów partner prywatny zobowiązuje się najczęściej do zaprojektowania i wykonania nowego oświetlenia ulicznego wyposażonego w inteligentny system zarządzania oświetleniem, który pozwala w szczególności na dostosowanie intensywności oświetlenia ulicznego do warunków atmosferycznych czy aktualnego natężenia ruchu. W rezultacie samorządy są w stanie zaoszczędzić w sferze wydatków ponoszonych na oświetlenie uliczne zwiększając jednocześnie jego efektywność.

Zastosowanie formuły partnerstwa publiczno-prywatnego do realizacji projektów z sektora efektywności energetycznej jest rekomendowane również ze względu na bankowalny i ustrukturyzowany już w polskich uwarunkowaniach model przedsięwzięć. Warto zaznaczyć, że przy tego rodzaju inwestycjach realizowanych w PPP możliwe jest także korzystanie ze środków unijnych (tzw. projekty hybrydowe). Należy również podkreślić, że na polskim rynku partnerstwa publiczno-prywatnego zrealizowano z powodzeniem liczne projekty PPP z sektora efektywności energetycznej, co pozwala samorządom na wykorzystywanie funkcjonujących już na rynku dobrych praktyk.

Tomasz Korczyński , adwokat, Managing Counsel współkierujący praktyką PPP w warszawskim biurze Dentons

Sposobem na ograniczenie zużycia energii cieplnej lub elektrycznej może być zastosowanie rozwiązań efektywnych energetycznie – w sektorze budynków publicznych, mieszkalnictwa oraz oświetlenia ulicznego. Tego typu przedsięwzięcia mogą być wdrażane także przy współpracy z partnerem prywatnym - w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Czytaj też:

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP