fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Worek złota w rękach samorządów

Fotorzepa/Grażyna Błaszczak
Wicepremier Mateusz Morawiecki przekonywał inwestorów w Cannes, że warto lokować w Polsce kapitał długoterminowo.

- Potrzebna jest lepsza współpraca między samorządami i inwestorami. Samorządowcy pytają: "gdzie są pieniądze"?, podczas gdy siedzą na worku złota, mając uśpione aktywa w postaci nieruchomości - powiedział w rozmowie z "Rz" na targach inwestycyjnych w Cannes wicepremier Mateusz Morawiecki.

W czasie panelu dyskusyjnego na temat inwestowania w Polsce mówił o tym, że mimo czarnego PR Polska nadal cieszy się zainteresowaniem inwestorów.

- W ciągu wczorajszych spotkań w Londynie zaledwie 20 proc. pytań dotyczyło polityki. Reszta - makroekonomii, budżetu państwa - ogłosił wicepremier.

Zwracał uwagę, że oprócz wskaźników gospodarczych, inwestorów do Polski przyciąga to, że jest na szczycie listy krajów bez korupcji. To uwiarygadnia nasz kraj.

Wicepremier przyznał w rozmowie z "Rz", że inwestorom nieruchomościowym utrudnia życie m.in. słaba jakość działania systemu sądowniczego, który sprawy nieruchomościowe rozstrzyga latami.

Dobrą wiadomością dla inwestorów jest też to, że kierownictwo GPW pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą działać funduszom typu REIT, inwestującym w nieruchomości. - To szansa na dostęp do rynku dla nowej grupy inwestorów - uważa wicepremier Morawiecki.

Jego zdaniem dobrym pomysłem jest rozwój rynku mieszkań na wynajem oraz stworzenie kas oszczędnościowo-mieszkaniowych na wzór niemiecki czy austriacki. Ten program właśnie powstaje.

- Nie wierzę w promocję za granicą obrazami w telewizji. Trzeba to robić poprzez ludzi oraz usługi i produkty - powiedział wicepremier.

Inwestorzy uczestniczący w dyskusji podkreślali jednak, że za granicą funduszom niepokoi sytuacja polityczna w Polsce i że dobre wskaźniki gospodarcze to za mało, aby przykryć tzw. czarny PR. Z ostatnio planowanych zmian w prawie niepokoi ich ustawa o obrocie ziemią rolną, która może zatrzymać projekty deweloperskie.

Grażyna Błaszczak z Cannes

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA