Reklama
Rozwiń

Prawo do odliczenia VAT w związku z remontem zabytkowego budynku

Wydatki związane z projektem dotyczą zarówno działalności gospodarczej opodatkowanej VAT, jaki zwolnionej od VAT, także innej niż gospodarcza, a wnioskodawca nie ma możliwości przypisania tych wydatków w całości do działalności gospodarczej.

Publikacja: 19.02.2019 05:20

Prawo do odliczenia VAT w związku z remontem zabytkowego budynku

Foto: Adobe Stock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 28 stycznia 2019 r. (sygn. 0112-KDIL2-2.4012.609. 2018.2.AP) rozstrzygnął kwestię prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących poniesione wydatki na remont zabytkowego budynku. Gmina wskazała we wniosku o interpretację, że poniosła wydatki na remont budynku, w którym mieszczą się biblioteka, przedszkole, apteka i 10 lokali mieszkalnych.

Projekt renowacji został dofinansowany na podstawie umowy z urzędem marszałkowskim w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Budynek wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków oraz do wojewódzkiego rejestru zabytków jako składnik historycznego układu urbanistycznego miejscowości. W ramach projektu wykonano ocieplenie ścian, wymianę stolarki okiennej i  drzwiowej oraz renowację elewacji.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono