fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Złoty jest najsłabszy od października. To efekt decyzji NBP

Złoty
AdobeStock
Kurs euro po raz pierwszy od grudnia wyraźnie przebił poziom 4,61 zł. To efekt decyzji Narodowego Banku Polskiego, aby zwiększyć skalę skupu obligacji.

O tym, że NBP rozważa zmiany w programie strukturalnych operacji otwartego rynku (SOOR), w ramach którego od roku kupuje na rynku wtórnym obligacje skarbowe i gwarantowane przez Skarb Państw, bank centralny poinformował w miniony czwartek. Była to reakcja NBP na decyzję Europejskiego Banku Centralnego, który czasowo zwiększył skalę podobnego programu w strefie euro.

Od komunikatu NBP złoty systematycznie traci na wartości. W środę zjawisko to przybrało na sile, gdy NBP podał, że na zaplanowanym na ten dzień przetargu odkupi obligacje ośmiu wybranych serii o łącznej wartości nawet 10 mld zł. W lutym, na poprzednim przetargu w ramach SOOR, bank centralny limit zakupów ustalił na 3 mld zł i kupował tylko pięć serii obligacji. Ostatecznie kupił wtedy papiery za zaledwie 1 mld zł.

Kurs euro na poziomie 4,61 zł znalazł się w środę tylko przejściowo. Przed południem był niewiele powyżej 4,60 zł. Jeśli zakończy środową sesję na tym poziomie, będzie to jednak najwyższy kurs zamknięcia od października 2020 r.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA