fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Powstał polski banknot zero euro. Przedstawia Warszawę

www.kolekcjonujemy.com
Pierwszy w Polsce pamiątkowy banknot unijnej waluty wejdzie niebawem do sprzedaży. Będzie miał nominał 0 euro, a na rynek trafi jedynie 5000 egzemplarzy. Zainteresowanie jest ogromne.

Polska będzie miała swój pierwszy banknot o nominale 0 euro, który funkcjonuje już w wielu krajach Unii Europejskiej. Kolekcjonerski banknot zostanie zaprezentowany w niedzielę 24 listopada podczas czwartej edycji Warszawskiej Giełdy Kolekcjonerskiej, ale już teraz możemy zobaczyć go na stronie internetowej poświęconej wydarzeniu.

Banknot przedstawia Kolumnę Zygmunta i Zamek Królewski. Oprócz wizerunku Warszawy widnieje także na nim flaga UE umieszczona w lewym górnym rogu. Choć banknot ma charakter jedynie kolekcjonerski i nie zapłacimy nim w żadnym sklepie, posiada on wszystkie zabezpieczenia, którymi opatrzone są banknoty unijnej waluty dostępne w obiegu, w tym hologram, znak wodny, mikrodruk i elementy ochronne UV. Został on wyprodukowany we francuskiej drukarni papierów wartościowych Oberthur, która odpowiada za druk oryginalnych banknotów euro, i stworzony jest w pełni z bawełnianego papieru.

Czytaj także: NBP wybije „smoleńską” stuzłotówkę ze złota

Jak można było przypuszczać, zainteresowanie banknotem jest ogromne, jednak tylko nieliczni będą mieli szansę go zdobyć. Pamiątkowy banknot trafi bowiem do sprzedaży w nakładzie 5000 egzemplarzy. Będzie można go nabyć w cenie emisyjnej 15 zł tylko na tegorocznej edycji Warszawskiej Giełdzie Kolekcjonerskiej. Sprzedaż rozpocznie się 24 listopada o godz. 10.00. Normalny bilet wstępu na wydarzenie wynosi 8 zł, zaś bilet umożliwiający wejście na giełdę przed jej oficjalnym otwarciem (w godz. 8.00-9.30) – 25 zł. Część kolekcjonerów zapewne skusi się na tę opcję, ponieważ nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji żadnej ilości banknotów przed oficjalną emisją.

Banknoty o nominale 0 euro zostały już wcześniej wypuszczone w wielu unijnych krajach i mają za zadanie upamiętniać ważne wydarzenia historyczne, kulturowe zabytki i wybitne osobistości, a także promować atrakcje turystycznie. Pierwsza emisja banknotu 0 euro odbyła się we Francji w 2015 roku. Projekt 0 Euro Souvenir rozprzestrzenił się na wiele państw i za każdym razem cieszy się wielką popularnością. https://www.rp.pl/Finanse/190719654-Czechy-wprowadzily-banknot-o-nominale-0-euro.html – setki ludzi, również z zagranicy, czekało wtedy w deszczu, by nabyć tę wyjątkową pamiątkę.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA