fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Były wiceminister finansów usłyszał zarzuty. Grozi mu 10 lat więzienia

Fotorzepa, Robert Gardziński
Były wiceminister finansów w rządzie PO–PSL, Maciej G., został oskarżony o narażenie Skarbu Państwa na straty sięgające 3 mld zł spowodowane masowym wyłudzaniem VAT.

Prokuratura Regionalna w Białymstoku postawiła we wtorek 16 lipca byłemu wiceministrowi finansów zarzut „niedopełnienia obowiązków i spowodowania strat Skarbu Państwa w kwocie 3 miliardów złotych z powodu nieuprawnionych zwrotów podatku VAT” – czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Maciej G. sprawował w latach 2008–2013 funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów w rządzie PO–PSL. Nadzorował w tym czasie pracę Departamentu Podatku od Towarów i Usług, między innymi przygotowania projektów zmian w prawie podatkowym. W latach 2013–2015 był również ministrem środowiska. 

Jak podaje Prokuratura Krajowa, w czasie śledztwa przesłuchano łącznie 77 świadków. Byli wśród nich pracownicy Ministerstwa Finansów, prokuratorzy, a także przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, które „w latach 2008-2015 sygnalizowały problemy związane z tzw. przestępczością VAT-owską i potrzebę zmian w prawie, które miały jej zapobiec”.

W wyniku śledztwa prokuratura uznała, że Maciej G. nie dopełnił prawidłowo swoich obowiązków i dopuścił do nieuprawnionych zwrotów VAT, o których mówi art. 231 par. 2 kodeksu karnego. Grozi mu za to kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA