fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Earthport: Visa przebija ofertę Mastercardu

Wikimedia Commons
Brytyjski dostawca systemów płatności transgranicznych bankom i innym firmom nie wie, do kogo trafi. W końcu stycznia przyjął poprawioną ofertę Mastercardu, ale Visa przebiła ją.

Największy na świecie emitent kart płatniczych proponuje teraz po 37 pensów za akcję Earthportu, co daje łączną wycenę 247 mln funtów (319,84 mln dolarów). Od 27 grudnia., gdy padła pierwsza propozycja Visy dotycząca kupna, brytyjskie akcje zdrożały pięciokrotnie do 38 80 pensów, podczas jednej sesji hossa wyniosła aż 278,5 proc. — pisze Reuter. 

25 stycznia, gdy inny emitent kart, Mastercard zaproponował lepsze warunki od Visy, akcje brytyjskiej spółki zyskały 31,3 proc. W piątek na początku sesji w Londynie nastąpił dalszy wzrost o 9 proc. do 42,48 pensów, powyżej ceny proponowanej przez Visę, co może sugerować, że inwestorzy nie uważają obecnej ceny za ostateczną.

Członkowie kierownictwa Earthportu znowu zmienili zdanie: zwrócili się do akcjonariuszy o przyjęcie poprawionej oferty Visy, wcześniej wybrali lepszą ofertę Mastercardu, a w końcu grudnia początkową Visy.

Mastercard podał teraz, że rozważa swe opcje, a akcjonariuszy Earthportu poprosił, by nie reagowali na to co proponuje konkurent.

Obaj amerykańscy potentaci od kart płatniczych przedstawiają ten sam argument, dlaczego chcą przejąć brytyjską spółkę: zależy im na rozwijaniu transgranicznych usług płatniczych. Stały się najważniejsze w ostatnich 2 latach przy zawieraniu wszystkich umów.

Jeśli nie brać pod uwagę pierwszej oferty Visy z końca 2018 r., to akcje Earthportu straciły w ubiegłym roku ponad 28 proc. z powodu strat i rosnących wydatków; ostatni raz akcje osiągnęły szczyt 49,50 pensów w 2013 r. W listopadzie Brytyjczycy stwierdzili, że jest konieczna zasadnicza zmiana strategii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA