fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Apple Pay już w polskich bankach

Pixabay
Polacy mogą od wtorku płacić systemem Apple Pay dzięki wdrożeniu go przez osiem banków. Ich lista niebawem się wydłuży.

Polacy mający smartfony z systemem Android już od paru lat mogą cieszyć się płatnościami wykonywanymi za ich pomocą. Od wtorku taką możliwość mają wreszcie także posiadacze telefonów Apple’a.

Apple Pay wreszcie w Polsce

System został udostępniony klientom ośmiu polskich banków: Pekao, BZ WBK, mBanku, Aliora, Getin Noble Banku, Raiffeisen Polbanku, Nest Banku i T-Mobile Usługi Bankowe. PKO BP, największy gracz w Polsce, zapowiada, że wprowadzi tę usługę w III kwartale tego roku (prawdopodobnie we wrześniu), dla kart Visy i Mastercarda, czyli firm kontrolujących łącznie prawie cały rynek kart w Polsce. Apple czekał aż w Polsce powstanie odpowiednio liczna grupa użytkowników jego urządzeń mających możliwość płacenia. BZ WBK, trzeci co do wielkości bank w Polsce, informuje, że co piąte pobranie jego aplikacji mobilnej dotyczy urządzeń Apple’a.

Płacenie z Apple Pay w sklepach stacjonarnych jest możliwe dla użytkowników urządzeń iPhone SE, iPhone 6 i nowszych, a także zegarków Apple Watch. Równie proste jest płacenie online z Apple Pay na stronach internetowych lub w aplikacjach obsługujących tę usługę. Takie transakcje autoryzuje się poprzez dotknięcie czytnika Touch ID lub, w przypadku modelu iPhone X, dwukrotne wciśnięcie przycisku z boku urządzenia i spojrzenie w kierunku ekranu, z użyciem funkcji Face ID. Dzięki Apple Pay wypełnianie długich formularzy czy wielokrotne wprowadzanie danych dotyczących płatności i dostawy staje się zbędne.

W przypadku płatności w aplikacjach mobilnych lub w przeglądarce Safari, Apple Pay działa na urządzeniach iPhone 6 i nowszych, iPhone SE, iPad Pro, iPad (5. generacji), iPad Air 2 oraz iPad mini 3 i nowszych. Z Apple Pay można również korzystać w przeglądarce Safari na dowolnym urządzeniu Mac wprowadzonym na rynek w 2012 r. lub później, z systemem operacyjnym macOS Sierra. W tym przypadku potwierdzanie płatności odbywa się za pomocą urządzenia iPhone 6 lub nowszego, Apple Watch bądź czytnika Touch ID dostępnego w nowym modelu komputera MacBook Pro.

Odchodzimy od gotówki

Płatności bezgotówkowe w Polsce szybko zdobywają popularność dzięki rozwojowi infrastruktury (terminali płatniczych jest już 624 tys., przez rok ich liczba urosła o 16 proc.) oraz kolejnych nowinek technologicznych banków i firm płatniczych. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że wartość transakcji bezgotówkowych przy użyciu kart w IV kwartale 2017 r. wyniosła 71,5 mld zł. Było to o 16 proc. więcej w porównaniu z poprzednim rokiem i o 40 proc. więcej niż dwa lata wcześniej. Co prawda w ogólnej wartości transakcji kartowych nadal dominują gotówkowe (wypłaty z bankomatów, z kas bankowych i sklepowych, czyli cash back), ale udział transakcji bezgotówkowych systematycznie rośnie. W IV kwartale wyniósł już 41,7 proc., a więc przez rok zwiększył się o 2,1 pkt proc. Banki mają 9 mln klientów mobilnych i ponad 2 mln takich, którzy tylko w ten sposób „bankują”.

Polski sektor bankowy ma własne, szybko zdobywające popularność rozwiązanie. To Blik, za pomocą którego zrealizowano w 2017 r. ponad 33 mln transakcji, aż o 270 proc. więcej niż w 2016 r., ich łączna wartość wyniosła ponad 4,5 mld zł. Duży wzrost to głównie zasługa rosnącej liczby użytkowników. Na koniec 2017 r. było ich 6,1 mln, czyli dwa razy więcej niż rok wcześniej. Z tych płatności może korzystać już 96 proc. posiadaczy aplikacji mobilnych w Polsce

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA