Finanse

Wielka gra na spadek dolara

AdobeStock
Brendan Murphy, zarządzający Dreyfus International Bond Fund (1,1 mld dolarów aktywów), sprzedaje dolary amerykańskie, a długie pozycje zajmuje zwłaszcza na japońskim jenie i koronie norweskiej.

- Dolar wciąż wydaje się nam drogi, znajdujemy się we wczesnej fazie jego deprecjacji -wskazuje Murphy, podkreślając, że jen jest z kolei „bardzo tani” i do końca roku może się umocnić do 100 JPY za 1 USD.

Dreyfus International Bond Fund, jak pisze Bloomberg, w 2017 roku zarobił 11 proc., pokonując 98 proc. konkurentów.

Dolar, mimo czterech podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych od początku minionego roku, traci na wartości. Bloomberg Dollar Spot Index w 2017 roku spadł o 8,5 proc. i ten trend utrzymuje się w 2018 r.

- Rynek wycenił cykl zaostrzania polityki pieniężnej w USA wobec reszty świata - przekonuje Murphy. Podkreśla, że z walutowej perspektywy można się spodziewać, iż w okresie kilku najbliższych lat inne banki centralne zaczną zaostrzać politykę pieniężną i tamte waluty umocnią się odrabiając dystans.

Wielu innych uczestników rynku ma podobny pogląd. Fundusze hedgingowe i inni duzi spekulanci zwiększyli niedźwiedzie zakłady na dolarze do najwyższego poziomu od 2013 roku, wskazują dane Commodity Futures Trading Commission. 

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL