fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Stopy procentowe bez zmian

Bloomberg
Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu utrzymała stopy procentowe na niezmienionym od marca 2015 r. poziomie.

Stopa referencyjna NBP wynosi nadal 1,5 proc., stopa depozytowa 0,5 proc., zaś stopa lombardowa, z którą powiązane jest maksymalne oprocentowanie kredytów w Polsce, 2,5 proc.

Decyzja RPP była zgodna z jednomyślnymi oczekiwaniami ekonomistów. Mimo to, listopadowe posiedzenie Rady może jeszcze przynieść niespodzianki.

Członkowie tego gremium zapoznali się przed posiedzeniem z nowym prognozami Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP. Ich zarys zostanie zaprezentowany w uzasadnieniu decyzji RPP, która ukaże się o 16. Wtedy też rozpocznie się konferencja z udziałem prezesa NBP i dwóch członków Rady.

Konferencja będzie najważniejszym wydarzeniem związanym z listopadowym posiedzeniem RPP. Członkowie tego gremium będą się mogli odnieść do nowych prognoz, które prawdopodobnie zwiastują szybszy powrót inflacji do celu NBP (2,5 proc. rocznie), niż poprzednie, z lipca br. Tymczasem niektórzy spośród sterników polityki pieniężnej wskazywali w ostatnich tygodniach, że listopadowe prognozy mogą mieć wpływ na ich poparcie dla podwyżki stóp procentowych w 2018 r.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA