fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Express Elixir przebił miliard

123RF
Po raz pierwszy od uruchomienia systemu miesięczna wartość transakcji rozliczonych w systemie Express Elixir przekroczyła miliard złotych. Wzrosty odnotowano we wszystkich kategoriach systemu Elixir.

W listopadzie tego roku Krajowa Izba Rozliczeniowa rozliczyła w systemie Elixir 145 mln komunikatów o wartości 381 mld zł. Dla porównania, w listopadzie 2015 r. system rozliczył 139,3 mln komunikatów, których wartość wyniosła 358,9 mld zł. Największą dzienną liczbę komunikatów w systemie Elixir w tym miesiącu odnotowano 14 listopada – tego dnia rozliczono ich aż 12,6 mln na kwotę 23,2 mld zł.

Może mieć to związek z tym, że właśnie 14 listopada we wszystkich bankach, będących uczestnikami systemów KIR, nastąpiło uruchomienie nowych aplikacji użytkownika Elixir i Euro Elixir, które zastąpiły dotychczas stosowane rozwiązanie.

W systemie Express Elixir, umożliwiającym realizację przelewów natychmiastowych i przelewów na numer telefonu (między indywidualnymi użytkownikami systemu BLIK), w listopadzie tego roku rozliczono blisko 267,9 tys. przelewów, których wartość, po raz pierwszy od momentu wdrożenia systemu, przekroczyła miliard złotych, osiągając 1,05 mld zł. Rok temu w listopadzie zrealizowano we Express Elixirze 136,5 tys. przelewów o wartości 607,2 mln zł. Największą dzienną liczbę przelewów w systemie Express w skali miesiąca odnotowano 10 listopada – rozliczono ich wówczas 16,7 tys. o wartości 70,579 mln zł.

W listopadzie w systemie Euro Elixir rozliczono 2,1 mln komunikatów o wartości 11,5 mld euro, rok temu system rozliczył 1,6 mln komunikatów o wartości 8,8 mld euro. Największą dzienną liczbę komunikatów w systemie Euro Elixir w tym miesiącu – 124,3 tys., których wartość wyniosła 654,6 mln euro, rozliczono 15 listopada.

Systemy rozliczeniowe Elixir, Express Elixir i Euro Elixir obsługują standardowe i natychmiastowe przelewy międzybankowe w złotych oraz krajowe i transgraniczne przelewy w euro. W ich ramach przetwarzanych jest ponad 1,6 mld transakcji rocznie. System Elixir jest uznawany przez Narodowy Bank Polski za system płatności systemowo ważny (Systemically Important Payment System, SIPS), co potwierdza jego znaczenie dla funkcjonowania polskiej bankowości i sprawnego obiegu informacji płatniczych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA