fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Włoskie nagrody David di Donatello: „Nie zamykajcie drzwi do marzeń”

Materiały Prasowe
„Zdrajca” Marka Bellocchio okazał się triumfatorem tegorocznej edycji najważniejszych włoskich nagród filmowych zdobywając aż sześć statuetek.

W dotkniętym pandemią, obolałym kraju uroczystość wręczenia „włoskich Oscarów” odbyła się on-line. W pustym studiu prowadził ją Carlo Conti, a artyści „odbierali” statuetki we własnych domach. Roberto Benigni nazwał tegoroczną edycję nagród „Covid di Donatello” i zaapelował: .„Nie zamykajcie drzwi do marzeń”.

„Zdrajca” został przez członków Włoskiej Akademii Filmowej uznany za najlepszy film roku. Marco Bellocchio dostał statuetkę dla najlepszego reżysera, a razem z Ludoviką Rampoldi, Valia Santella Francesco Piccolo – za najlepszy scenariusz. Wyróźniono również dwóch aktorów – za rolę pierwszoplanową - Pierfrancesca Favino oraz za rolę drugoplanową - Luigi Lo Cascio. Szósta statuetka przypadła montażystce Francesce Calvelli.

— Życzę włoskiemu przemysłowi filmowemu odrodzenia – powiedział Marco Bellocchio. — Ja sam mam 80 lat i żywię nadzieję, że uda mi się zrobić jeszcze kilka filmów.

Bellocchio zawsze opowiadał o mentalności Włochów. W „Zdrajcy” odtworzył słynny proces mafii z połowy 80. Jeden z szefów Cosa Nostra Tommaso Buscetta złamał wówczas nakaz milczenia. Zostając koronnym świadkiem i współpracując ze słynnym sędzią Giovannim Falcone doprowadził do oskarżenia i skazania ponad 400 członków sycylijskiej mafii. W czasie rozprawy ujawniona została organizacyjna struktura Cosa Nostra. Ale „Zdrajca” jest filmem nie tylko o wewnętrznych układach mafii, lecz również o jej związkach z włoskim państwem.

Donatella dla najlepszej aktorki dostała Jasmine Trinca za rolę samotnej matki w filmie „The Goddess of Fortune” Ferzana Ozpetka.

Jednym z największych zaskoczeń był brak nagrody za rolę drugoplanową dla Roberta Benigniego za rolę Gepetta w „Pinokiu” wyreżyserowanym przez Matteo Garrone. Film dostał 5 statuetek w kategoriach zawodowych, m.in. za scenografię, kostiumy i charakteryzację.

Nagroda za debiut przypadła Phaimowi Bhuiyanowo za film „Bangla”. Reżyser zadedykował swoje wyróżnienie drugiej generacji włoskich imigrantów. Donatellem dla filmu zagranicznego Włosi uhonorowali „Parasite” Bonga Joon-ho. Za najlepszy dokument uznano „Selfie” Agostina Ferrente – opowieść o dwóch chłopakach z Neapoli, którzy na siebie kierują kamerę swoich telefonów.

Specjalną nagrodą za osiągnięcia życia została uhonorowana Franca Valeri, która grała w filmach Felliniego, Mario Monicelliego, czy Dino Rosiego.

Swoją solidarność z włoskim przemysłem filmowym wyraził prezydent Włoch Sergio Mattarella, który wyraził też nadzieję, że po wygaszeniu epidemii rodzime kino odżyje przynosząc tak silne filmy jak obrazy włoskiego neorealizmu, które powstawały po II wojnie światowej. W czasie ceremonii swoje neony zapaliło cztery tysiące włoskich kin, wciąż czekających na otwarcie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA